. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #518 - Rány na duši (Cigarette Burns) ::

Napsal: 
Režie: 
Premiéra: 
Premiéra v ČR: ???
Repríza v ČR: ???
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

Joey sleduje u Dawsona v pokoji film, který natočil s Oliverem. Utře si slzu z oka a zastavuje film v okamžiku, kdy nabíhají závěrečné titulky.Dawson na Joey pozná, že brečela, ale ta to nepřizná, povídají si spolu o tom filmu, Joey se hrozně líbí. Pak tam vrazí Oliver, kterej řekne Dawsonovi, že ty holky pěkně střídá, oznámí Dawsonovi, že se film zítra promítá, Dawson je tím očividně zaskočen, Oliver to pochopí a tak odejde. Dawson řekne, že to není možný a omluví se Joey že za Oliverem skočí a že je hned zpátky, když odejde, Joey si přetočí film na scénu, kde je Charlie a zastaví ji. Ve filmový laboratoři, Dawson s Oliverem mluví o filmu, Dawson má pocit, že film ještě není dodělaný, ale Oliver to vidí jinak, nakonec se ho ještě zeptá, jestli by mu nevadilo, kdyby pozval Jen na rande. Pacey Dannymu hlídá dům a divoce se miluje s Audrey. Slyšíme, jak Pacey padá z postele a vidíme Audrey, jak se na něj přes kraj postele dívá. "(oddychuje) Panebože... kde... ses tohle naučila?" "National geographic." Řekne Audrey a oba se začnou smát. "Ale většina kluků ztratila vědomí někde uprostřed." "S kolika klukama jsi tohle dělala?" "Dost na to, abych věděla, že jsi byl dobrej." (Pacey těžce vklouzne zpět do postele a Audrey se směje.) "Jsem fakt ráda, že se Brecher rozhod vzít svou ženu do Karibiku a jsem fakt ráda, že tě požádali, abys tu zůstal, dokud budou pryč." "Jsem stejně rád jako ty. Vlastně jsem víc. Jsem potěšenější. Nejpotěšenější. A od pasu dolů nic necítím. To se mělo stát?" "Dej mi další hodinku a upadneš do komatu." "Kolik je dost?" "O čem to mluvíš, Willisi?" zeptá se Audrey. "Ach, víš, o nic nejde, jen-- no--kolik.. kluků... je dost, aby..." "Zaznamenala jsem přístup do svých nejsoukromnějších vod?" "No, jo. Se vší úctou, samozřejmě." "Fakt se mě na to ptáš?" "Ne, protože mi do toho nic není. Zapomeň na to." "Mm... s kolika holkama jsi.." "Šesti. Včetně tebe sedmi." "Přemejšlení nad tím ti moc dlouho nezabralo." "Ne. Ha ha ha." "To není... moc." "To není moc ve srovnání s čím?" "Ve srovnání s ostatníma lidma." "S ostatníma lidma jako jsi ty?" "Ty mi fakt pokládáš tu otázku!" "Já ti odpověděl." "Nechceš vědět, s kolika chlapama jsem spala, Pacey. Věř mi. Myslíš si, že to chceš vědět, ale jakmile ti to řeknu, budeš si přát, abych to neudělala." "To je to tolik?" "Řeknu to takhle. Slyšel jsi o Emmanuelle, lady Chatterleyový, Madonně?" "No, jo." "Puritánky."
Jen je v kuchyni opřená o linku a něco si čte, když Dawson schází ze schodů. Když jí spatří, na chvilku se zarazí.Jen si všimne, že je Dawson trochu nervózní, svěří se jí, že z dnešního promítání. Pak si začnou povídat o nich, Dawson řekne, že už to asi nebude takový jako před tím, Jen si ale myslí opak. Dawson jí řekne, že třeba včera jí tady líbal, což už by dneska si neudělal, Jen k němu přijde a políbí ho na tvář a odejde.
Audrey je docela nervózní s toho promítání, ale Joey jí uklidňuje, že je tam skvělá, pak se jí svěří, že se jí Pacey ptal s kolika kluky spala, Joey si myslí, že by měla být upřímná a říct mu to, ale Audrey je bojí, aby to fungovalo, Joey řekne taky že záleží kolik jich doopravdy bylo. Audrey si pak všimne, že se Joey hodně upravuje a moc jí to sluší, zeptá se jestli kvůli Charliemu, ale samozřejmě Joey zapírá. Pacey a Audrey hledají místo na zaparkování. "Obvykle se nerada dívám na svou práci. Mám pocit, že to má vliv můj výkon, ale jsem ochotná udělat pro Dawsona výjimku. Víš, je to můj kamarád." "No, to je od tebe ušlechtilý." "Dobře. Pořád nechápu, proč šla Joey napřed, zatímco já s tebou musím hledat místo na parkování." "Všechno je to součást dohody." "A dohoda je jaká?" "Víš, naše uspořádání, v kterým jsme." "A jaký je to uspořádání?" "No, chci říct, že chápu, že tu nejsou žádný jasný definice toho, co máme, ale myslel jsem, vlastně, že my-- víš, možná se chceme dostat k bodu, kde začínáme definovat, co máme - bože, potí se mi dlaně. Proč to?" "27." Řekne Audrey. "Cože?" "27 chlapů." "Cože?!" "Prosím tě, zastav!" (Audrey ukáže kupředu, ale to už pomalu vrazí do jiného auta.) Jen jde otevřít dveře. Stojí tam starší afroameričan, který zná její jméno a představí se jako Clifton. Přichází Jack, o němž Clifton ví, že je gay. Clifton jim řekne, že je kamarád babičky, která ho pozvala na promítání Dawsonova filmu. Přichází babička a k úžasu Jen Cliftona políbí. Jen hned vyzvídá, jestli spolu babička a Clifton chodí, což jí potvrdí.Jack musí Jen podpírat, aby neupadla. Jen se dále ptá, co Clifton dělá (je učitelem geometrie) a jestli je ženatý (je vdovec). Pak už je Jen spokojená a všichni odcházejí.
Dawson je v zadní místnosti v kině a dává dohromady nějaké kazety, když tam přijde nějaká žena, která křičí do mobilu, aniž si všimne, že je Dawson v místnosti. "Skvělý! Fantastický! Víš ty co? Pokud říkáme všechny ty věci, co jsme nikdy neříkali, nech mě říct tohle: myslím si, že jsi sebestředný, pseudointelektuálský hovado! Ne. Vždycky mám. Mám doktorát z kulturní antropologie. Co je to? Co to vůbec znamená? Ne. Neodvažuj se! Ty CDčka jsou moje! Haló?! Hal--bože-och!" "Jste v pořádku?" zeptá se Dawson. "Haló? Cože?" "Promiňte. Nepokoušel jsem se tajně naslouchat. Jenže jste mluvila poněkud nahlas." "Proč spolu mluvíme? Proč vůbec vedem tenhle rozhovor?" zeptá se Amy. "Radši sklapnu." "Koukni, mrzí mě to. Prostě jsi mě přistih uprostřed velmi ošklivýho rozchodu." "To mě mrzí. Kdo dal kopačky?" "On dal kopačky mně, z čehož mám fakt vztek, protože nemůžu říct, že ho mám vůbec ráda. Je to idiot. Prostě je to moc přitažlivej idiot, z čehož mám ještě větší vztek, protože jsem si vždycky myslela, že nad tohle jsem povznesená, což očividně nejsem. Učí tady pořád Litvack?" "Ano, učí. Tenhle semestr má přednášky nazvané "Prsa, chlast a kulky: styl a podstata ve věku blockbasteru." "Ach, bože. Jsi uprostřed tý fáze, že jo?" "Řekla blahosklonně." Řekne Dawson. "Ach, ale jdi. Znáš tu fázi, kdy jsi prostě vystaven tý nejlepší avantgardě, co je k mání, takže Hollywood je samozřejmě na nic a nebylo by skvělý, kdybychom všichni mohli prostě pobíhat kolem s malýma digitálníma kamerama a natáčet se, jak chodíme na záchod, vše ve jménu pravdy a upřímnosti?" "Vy jste teda případ." "To mi říkají." "A jste taky docela troufalá, vzhledem k tomu, že o mně nic nevíte." Řekne Dawson. "Ach, jistěže vím. Vím o tobě všechno. Oblíbený film z posledních pár let, co tě teď hned napadne. A nepřemýšlej o tom." "Lola běží o život." "Lháři! To je film, kterým chceš lidem ukázat, jak bezvadnej jsi! Nemám zájem u bezvadný. Mám zájem o filmy, co tě rozpláčou, a ty nemáš ponětí proč. Mám zájem o filmy, o kterých se stydíš říct svým kamarádům, že jsi šel na jejich premiéru. Chceš vědět můj?" "Prosím." "Hardball. Keanu Reeves trénuje jeden malej městskej ligovej tým a během toho změní jejich životy k lepšímu. Pohltilo mě to. Chci říct, že jsem brečela jak malá holka. Viděla jsem to v kině pětkrát." "Tak to to tedy vysvětluje." "Co?" zeptá se Amy. "Proč vám dal přítel kopačky. Jste sentimentální hysterka s opravdu příšerným vkusem na filmy." "Páni! Jak se jmenuješ, mladý muži?" "Dawson. Dawson Leery." (Amy se směje) "Co?" zeptá se Dawson. "Ráda tě poznávám, Dawsone. Jmenuju se Amy Lloydová. Jsem filmová kritička z Bostonského týdeníku. Jsem tu, abych zrecenzovala tvůj film."
Joey vchází dovnitř do kina a někoho hledá, když spatří Charlieho, pokusí se kolem něj projít, jako by si ho ani nevšimla, ale to se jí nepodaří, Charlie jí zaregistruje okamžitě a začnou se spolu opět kočkovat, nakonec si Joey sedne k Chaliemu, ale zeptá se co tomu bude říkat ta záhadná holka na kterou čeká. Charlie řekne, ať je bez obav, že jí potom vykopne. Joey řekne, že film už viděla a že je opravdu dobrej i on je dobrej Charlie si myslí, že Joey není v pořádku, pokuď s ním nemluví sarkasticky.
Pacey se omlouvá chlápkovi do kterého vrazil autem. Pak se vrátí zpět do auta, Audrey se ujišťuje jestli je v pořádku, Pacey tvrdí, že ano, ale je jasně vidět, že ho to štve. Dawson dojde k Oliverovi a vynadá mu, že se nezmínil o tom, že přijde kritička, v tom k nim přijde Amy. Oliver je chce seznámit, ale oni řeknou, že už se znají, Amy řekne, že nemá čas na amatéry a odchází.
Oliver řekne Dawsonovi ať jí kouká přivést, Dawson tedy jde za Amy Dawson Amy dožene až na chodníku a zaujme Amy svými řečmi natolik, že ho pozve na kafe.
Audrey vejde dovnitř do kina a rozhlédne se, když konečně spatří Joey. Rychle k ní dojde. "Joey, potřebuju si pokecat." "Teď?" "Haló? Znamená pro tebe něco výraz "vše pro rodinu"? "Ano, princezno." (Joey vstane a následuje Audrey do zákulisí kina.) "Dobře. Takže, co kdybys mluvila s Paceym a vyšlo z tebe, že jsi spala s 27 lidma?" "Ježíšikriste!" "Víš co mi můžeš, viď?" "Sexovala jsi s 27 různýma lidma?" "Ne, ne tak úplně." "Ne?" "Trošku jsem si to číslo upravila. Malá chvilka kreativní matiky." Řekne Audrey. "Takže jsi spala s víc než 27 různýma lidma?" "Dobře, koukni, o to nejde. Jde o to, že jsem přemýšlela o tom, cos ráno říkala, a pak jsem si vzpomněla, co o takovýhlech věcech říkávala Mercedes Lowensteinová." "A co říkávala?" "No, říkala, že když přijde na muže a sex, trochu upravená pravda je vždycky lepší než skutečná pravda." "Audrey, to je příšerná rada. Mercedes Lowensteinová je idiot." "Ne. Mercedes Lowensteinová je šlapka." Řekne Audrey. "Nemůžeš takovýhle věci dělat napůl. Musíš mu říct celou pravdu a nic než pravdu." "Takže pomáhej mi bůh?" zeptá se Audrey. "Myslím to vážně, dobře? Zamysli se nad tím. Jestli to neuděláš, jestli ho necháš věřit týhle lži, může být cokoli, co se mezi váma od týhle chvíle stane, tak skvělý, jak by mohlo být? A ne pro něj, pro tebe. Audrey, zasloužíš si něco skvělýho. Musíš tomu věřit. Takže teď jdi udělat těžkou věc." "Dobře." "Hodně štěstí." Popřeje jí Joey.
Joey se vrací k Charliemu a docela si hezky povídají, ale Charlie to zkazí, když řekne, že by s ní chtěl dělat něco nemravného, Joey se zvedne a znechuceně odejde. Charlie ví, že to zase zkazil.
Jack a Pacey se občerstvují. (Jack se směje) "No, připravenej?" zeptá se Jack. "Sakra, jo." "Jsi ospalej?" "Jo. Viděls tloušťku scénáře tohohle monstra? Bude potřeba 12 těhletěch věcí, aby mě to během toho filmu udrželo vzhůru, což znamená, že nejspíš budu muset chodit na záchod dost často, což je skvělá výmluva opustit sál, když se Charlie začne muchlovat s Audrey." "Och-och, fakt jsi do tý holky udělanej, co?" "Jo. No, já nevím. Možná. Je prostě jiná než ostatní holky, co jsem potkal předtím. A nestará se, co si myslí ostatní, a dostává mě to, chlape. Fakt dostává. (Audrey se objevuje za Paceym a Jack mu to chce říct, ale nemůže.) Víš, je chytrá, je zábavná, nemá ani ponětí, jak nádherná je, a vždycky říká věci, co bys nečekal, víš? Pořád mě překvapuje, drží mě ve střehu. Jako například právě teď. Vsadím se, že stojí přímo za mou, že jo?" "Jo." "Skvělý." Řekne Pacey aniž by se otočil. "Musím bejt upřímná. Chci bejt upřímná. Není to 27. Je to 57." Řekne Audrey. (Pacey vyprskne pití, když to Audrey uvidí, radši zmizí) Jen mluví s Oliverem, který si nervózně mne ruce. Jen se ptá, jestli je nervózní kvůli promítání. Oliver říká, že ne, ale poté, co se s ní Dawson rozešel a ona je volná, je v blízkosti ní nervózní. Jen mu odvětí, že není žádná šance, že by se mezi nimi něco stalo a že raději půjde. Otočí se k odchodu. Oliver jí řekne, že ví, že není ten typ kluků, po kterém holky šílí, ale že by jí dokázal překvapit. Dále jí řekne, že to sama ví a že ví, že když se na něj teď podívá, bude to jiné a proto je k němu stále otočená zády, protože je nervózní z toho, co by mohla zjistit. Jen mu odvětí, že aby mu dokázala, že se mýlí, tak se za 3 sekundy otočí. Napočítá do tří, otočí se, ale Oliver už tam není.
Joey před kinem narazí na Jen a společně se jdou podívat po Dawsonovi. Venku Joey požádá Jen o radu, co když potká okouzlujícího kluka, kterej vypadá fakt dobře, ale je blbec. Jen řekne, že se to hodí na každýho kluka se kterým chodila, pak se na chvilku odmlčí a řekne s výjimkou Dawsona. Joey souhlasí. Jen pak řekne Joe, že babička chodí s afroameričanem, Joey tomu nemůže uvěřit, ale řekne, že je to skvělý. Jen souhlasí a řekne, že to znamená, že nezáleží na tom, kolik dobře vypadajících kluků nás neustále zklamává nebo kolikrát se přesvědčujeme, že tenhle vesmír začíná a končí s jedním z těhletěch debilních nul, znamená to, že jednoho dne, až všechen tenhle nesmysl skončí, může tu být náš vlastní Clifton Smalls, co na nás čeká. Dawson a Amy sedí v kavárně, Dawson jí poví skoro celý svůj příběh a za jakých okolností se film natáčel, Amy to zaujme a jdou se tedy podívat na film, než odejdou Amy spatří svého přítele, požádá tedy Dawsona, aby jí políbil, Dawson tak tedy učiní, Amy se po vášnivém polibku odtíhne a omluví se, že si to z někým spletla.
Předsálí v kině. Audrey sedí na lavičce, když přijde Pacey a sedne si vedle ní. "Takže jsem myslel, že.." "Pacey, než něco řekneš..." "Mohla bys na chvilku mlčet, prosím? Pokouším se ti říct, co si myslím, a tentokrát je to zajímavý." "Dobře. Promiň." "Dobře. Takže, já vím, že jsi spala s jinejma klukama. Věděl jsem, že jsi spala s jinejma klukama, než jsme začali tohle celý patetický vyptávání. Věděl jsem, že jsi spala s jinejma klukama, než jsme spolu začali spát. Takže, fajn. Spala jsi s jinejma klukama. Akceptuju to. Samozřejmě, že hluboko ve svým srdci vím, že sis to neužívala, ale o to nejde." (Audey se směje) "Jde o to, že.." pokračuje Pacey. "O co?" "Jde o to, že mám svý obavy a nejistoty, ale jsou moje, ne tvoje. Na tom nezáleží. Jediná věc, na který záleží, je tohle. Jen tohle." "Jen tohle." "Ano. Totálně mě dostáváš. Mmm. Poháníš mě, Audrey. Neustále." (políbí se) "5" řekne Audrey. "Cože?" "Spala jsem jenom s pěti lidma." " Fakt?" zeptá se Pacey. "Jo." "Chci říct, že je to v pohodě, protože, víš, Joey mi něco povídala a viděl jsem tě s pár různýma.." "Dobrá, mohla jsem být... kdysi... taková nějaká muchlovací poběhlice. Políbila jsem spoustu kluků a myslím, že jsem musela. Víš, takhle jaksi poznáš, když najdeš toho pravýho." "Ta logika se mi líbí. Zkoušela jsi mě. Chtěla jsi vědět, jak budu reagovat." "Jo. Možná. Trochu. Já se fakt, fakt omlouvám, Pacey. To jen, že asi taky mám svý vlastní obavy a, já nevím, myslím, že jsem prostě... že jsem to potřebovala slyšet." "Prošel jsem?" zeptá se Pacey. "No, exceloval jsi a dokonce můžeš dostat odměnu." "Fakt? No... pokud mi zůstane plnej rozsah pohybu od krku nahoru, můžeš dělat, cokoli je ti libo."
Dawson a Amy jdou společně do sálu, cestou potkají Olivera, který Dawsonovi řekne, že je opravdu dobrej a jde si s Amy sednout. Joey sedí sama v sále, když k ní přijde Charlie a prosí ji, jestli by mu mohla odpustit. Joey ho tedy veme na milost a začnou si spolu zase povídat a laškovat jako dřív. Jen a Jack sedí vedle Clifa a babičky, když okolo nich projde Oliver a významně mrkne a Jen a ona si tak pro sebe zamumlá pane bože.
Dawson vyjde na pódium, aby uvedl svůj film. (Mezi Dawsonovým vyprávěním je postupně záběr na všechny, Jen, Jacka, Audrey, Paceyho, Joey a Charlieho) "Dobrá.Mrzí mě to zdržení, lidi. Máte mý upřímný omluvy, ale myslím, že jsme připraveni a promítneme tuhletu věcičku, takže... jde o tohle: je to příliš dlouhý, hudba je prozatímní, mix nedokončenej, přenos ošklivej, pořád nemáme název, ale, uf... to, co uvidíte, je dílo lásky a ne jen Olivera a mé, ale každého v této místnosti, kdo věnoval svůj čas a svou energii a svůj talent. A, uf... možná jsme jediní lidé, co to kdy uvidí na plátně, ale na tom nezáleží, protože to je a vždycky bude momentka toho, kým jsme v určitém bodě v životě. Takže... držte se. Jedeme."


back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_