. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #516 - Osamělé místo (In A Lonely Place) ::

Napsal: 
Režie: 
Premiéra: 
Premiéra v ČR: ???
Repríza v ČR: ???
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

Dawson a Joey sedí na podlze a sledují film, když skončí, Joey mu řekne, že je moc nudnej a dohodnou se, že Joey půjde s Dawsonem do kina. Joey se zeptá, jestli má tohle pečovatelství na směny a souhlasí. Jen přijde za Dawsonem, který právě stříhá film a připomene mu, že s ní jde zítra na koncert. Dawson na to úplně zapoměl a řekne Jen že už něco slíbil Joey a jestli jí to nevadí. Jen je chvilku smutná, ale nakonec souhlasí. Audrey poslouchá při úklidu rádio a když někdo zaklepe na dveře, Audrey ztlumí rádio a jde otevří. Je to Pacey. "Ach. To jsi ty. Já jdu pozdě do práce nebo co?" "Samozřejmě, že nejdeš pozdě do práce. Dneska máš volno, a jestli si dobře vzpomínám, Joey má přednášky, což znamená.." (Pacey chce Audrey chitit okolo pasu, ale ona ho zarazí.) "Pacey, nevím, jak ti to říct, takže ti to prostě řeknu... Ehm... ta noc... obávám se, že musí zůstat jen krásnou vzpomínkou." "Měl jsem zavolat, viď? Věděl jsem, že mám zavolat. Chci říct, že jsem tě viděl v sobotu, ale proč jsem prostě nezvedtelefon a nezavolal. Bylo by to tak snadný." "Pacey... aby bylo jasno, když jsme se spolu vyspali, vytvořili jsme nějakej druh... kosmický nerovnováhy, chápeš? Něco jako vír v karmě, jestli chceš, což znamená, že nás vyhledávává špatná energie. Chápeš? Vznáší se tu ve vzduchu." "Hmm. No, nevím, jak ti to mám říct, ale ti chlápci z Krotitelů duchů nejsou skutečný vědci." "Shrňme si to. V pátek večer jsme se spolu vyspali v tvým aute." "Ano, vyspali." "Mysli, Pacey. Co jinýho se ještě v pátek večer stalo?" "No, Joey měla takovej menší incident s kriminálním živlem, ale je v pořádku. Byli jsme s ní. O to jde?! O tohle?! Ne, ale jdi. To nemůžeš myslet vážně." "Je mi to lito, Pacey. Takhle to prostě je." "Ale je v pořádku! Ani mi nedáš šanci říct, jak je tohle směšný?" "Vím, co vím." (Audrey chce Paceyho vytlačit ze dveří, ale ten jí zarazí) "Dobře, tak fajn. Nemusíme spolu spát." "Cože?" podiví se Audrey. "Nemusíme spolu spát. Mužeme spolu strávit nějakej čásek a trochu se navzájem poznat. Takhle se můžeš zbavit špatný karmický energie a já to můžu zvládnou mnohem líp, než s tím zavoláním." "Ne. Je mi líto. Já prostě - nemám zájem. Prostě s tebou nemůžu trávit čas, Pacey, ne po tom, co se tu noc stalo. Dobře, možná, kdyby byl sex špatnej." (V Paceyho tváři se objeví krásný, široký úsměv) "Myslíš, že sex byl dobrej?" "No, jo. Ty ne?" "Jo, ale, víš, díky." "Není zač. Vidíš, tohle je přesně důvod, proč se s tebou nemůžu scházet. Ne, je mi líto. Nebudu procházet platonickým mučícím testem.Taková prostě nejsem." Joey čeká před dveřmi profesora Wildera. Když se dveře otevřou, profesor pozve Joey dál. Joey mu chce vysvětli proč už nepřišla. Wilder jí ale naznačí, že to bylo dobře, že mu zachránila kariéru. Joey je tím velice šokována. Pak přijde ňejaká slečna, který je vyruší, protože potřebuje s profesorem mluvit. Joey tedy odchází.
Před domem babičky. Pacey hází bez efektu kamínky do okna. Zpoza rohu přijde Jack. Pacey mu vysvětlí, že chce mluvit s Audrey, která je uvnitř. Požádá Jacka, aby jí poslal dolů s tím, že je Pacey odpočatý a připravený se hádat. Pacey ví, že je Audrey uvnitř, protože se s Jen připravují na odchod na koncert. Jack se zeptá, proč je Pacey tak rozrušený. Pacey odvětí, že mu řekne něco o holkách - chtějí, aby se jim zavolalo, i když říkají, že nechtějí, aby se jim zavolalo, a to platí zvláště, když došlo k sexu. Pacey pak Jackovi vysvětlí, že kvůli jejich sexování si Audrey myslí, že přepadení Joey byla jejich vina. Jack si myslí, že je to směšné, což Paceyho potěší. Nakonec mu Jack řekne, že má smůlu, protože Jen a Audrey už na koncert dávno odjely. Pacey se tedy zeptá, co má Jack na večer v plánu. Jack ví o jednom baru, kde není třeba občanka. To se Paceymu líbí a tak tam spolu vyrazí. Zákulisí na koncertu. Jen a Audrey poněkud zabloudily. Audrey to však nevadí, protože je přece bezva být v zákulisí. Chce, aby jí Jen slíbila, že jí přenechá toho hezkého. Jen namítne, že Audrey říkala, že jsou všichni v té kapele hezcí. Audrey tedy chce, aby jí přenechala zpěváka. Jen Audrey upozorní, že narozdíl od ní, která se snaží zapomenout na Paceyho, je tu ona z čistě profesního důvodu - udělá rozhovor s kapelou a pak se vrátí domů za Dawsonem. Audrey jí připomene, že ten je právě teď s Joey. Jen odvětí, že jí to ani trochu nevadí, protože narozdíl od Audrey je ona schopná mít dospělý a vážný vztah plný důvěry. V té chvíli narazí na jednoho muzikanta z kapely, Steva. Vzápětí se objeví další, Wynn. Jen jim řekne, že jde z rádia udělat rozhovor a představí jim Audrey. Muzikanti se zeptají, jaký byl koncert. Holky odvětí, že byl dobrý. Audrey prohodí k Jen, že změnila názor a chce toho s vousama.
Joey a Dawson koupí lístky a jdou dovnitř. Docela dobře se baví, až do té chvíle, kdy Joey spatří profesora Wildera s jinou ženou, se kterou se objímá. Jack a Pacey jsou v baru, popíjejí a povídají si. Po chvíli Pacey poznamená, že je to tam sice hezké, ale není tam moc žen. Náhle si uvědomí, že jsou v baru pro gaye. Jack mu to potvrdí a dodá, že se měl o tom nejspíše zmínit, ale Pacey odvětí, že to je v pohodě, že mu to nevadí. Jack si jde odskočit.
Steve si prohlíží CDéčka a flirtuje s Jen. Zajímá se, jestli má kluka. Jen odvětí, že mu do toho nic není. Na jiném místě sedí na pohovce Audrey a Wynny a povídají si. Wynny vypráví, kam všude ještě pojedou. Pak vytáhne fotku své přítelkyně, Kim, která právě dokončuje dokrorát z antropologie. Audrey řekne, že je hezká. Pak Wynn ještě ukáže fotku jejich psa s tím, že to musí Audrey připadat nudné. Audrey odvětí, že to nevypadá moc rockandrollově. Wynn se zeptá, jestli myslí monogamii, Audrey přisvědčí a zeptá se, jestli měl Wynn vůbec někdy chuť udělat něco špatného. Wynn odvětí, že měl, ale neudělal to, protože Kim miluje. Audrey se zeptá, jestli je to opravdu takhle jednoduché, protože si myslela, že jsou vztahy více komplikované. Wynn odvětí, že to jsou - ty špatné vztahy.
Pacey si povídá s nějakým mužem, když k nim přijde Jack. Pacey mu představí muže jako Jeffa. Jack si odvede Paceyho stranou. Pacey se nadšeně rozpovídá o tom, že ten chlápek je významný kritik restaurací a že ho ukecává, aby napsal o restauraci, kde s Audrey pracují. Jack se zeptá, co za to ten chlap chce na oplátku. Pacey nechápe, o čem to Jack mluví. Jack se ho tedy zeptá, jestli si všiml, že Jeff visí na každém jeho slovu. Paceymu to nakonec dojde a řekne, že poprvé ve svém životě chápe, jaké je to být opravdu sexy ženou. Jack navrhne, aby šli říct Jeffovi, že Pacey není gay. Pacey nesouhlasí s tím, že by si myslel, že ho schválně klamal. Jack tedy řekne, že tam půjde sám a vysvětlí Jeffovi, jaký je Pacey idiot. Pacey odvětí, že by měli počkat, dokud Jeff neslíbí, že napíše ten článek o restauraci, protože by jí to moc pomohlo. Jack namítne, co Pacey řekne, až ho Jeff požádá o telefonní číslo. Pacey odvětí, že se mu podívá přímo do očí a dá mu Jackovo číslo. Jack řekne, aby neblbnul a aby mu šli říct pravdu.
Jen dělá se Stevem a Wynnym rozhovor o jejich turné po Americe.
Joey a Dawson jdou do sálu a dawson ukáže na dvě volná místa, tak si sednou.Joey zahládne i Wildera se svou přítelkyní. Dawson se Joey ujistí, jestli ho nechce jí pozdravit, ale Joey to přejde trapný a hbitě chce změnit téma. Poví dají si o obsahu filmu. Náhle Joey sptří, jak profesor tu ženu líbá a je s toho značně rozhozená, pak zhasnou světla.
Audrey a Wynn sedí na pohovce a povídají si. Wynn se zeptá, jaký je ten kluk, po kterém Audrey šílí, a řekne, že jelikož se dobře neznají, může mu říct pravdu a jeho rady budou úplně neutrální. Audrey odvětí, že je to kuchař a bývalý kluk její spolubydlící. Zeptá se Wynnyho, jestli věří v Boha. Wynn odvětí, že to záleží na tom, jestli se ho bude snažit Audrey obrátit na víru. Pak se Audrey rozpovídá o tom, jak byla Joey přepadená a že jí nechala ten večer Joey vzkaz, který kvůli sexu s Paceym vyslechla až ráno. V tom vzkazu Joey říkala, že stráví noc u kamaráda (Joey přespala u babičky Jen) a aby se Audrey nebála, na jejím hlase však bylo něco divného a tak Audrey udělala dohodu s Bohem - ať je Joey v pořádku a Audrey se dá na oplátku na cestu mravní čistoty. Wynn se zeptá, jak do toho pasuje vyjíždění po muzikantech. Audrey se smíchem odvětí, že Bůh po ní nechce, aby byla jeptiška. Wynn tedy řekne, že po ní Bůh nejspíše chce, aby nechala jen toho jednoho konkrétního kluka, Paceyho. Audrey odvětí, že to tak musí být, že to bylo znamení, jinak, že je to s Paceym jednoduché. Wynn řekne, že možná tohle je znamení. Audrey o tom přemýšlí.
Jiná místnost. Jen a Steve sedí na pohovce a povídají si o vášni v umění. Jen řekne, že umění má být vášnivé. Steve odvětí, že umění vám má dělat dobře. Jen se zeptá, jestli to je všechno, k čemu umění je. Steve odvětí, že ne, ale jestli člověk od něj potřebuje více, je v jeho životě něco špatně. Jen se zeptá, jestli chce říct, že je v jejím životě něco špatně. Steve odvětí, že neví, natolik dobře jí nezná a znovu se ji zeptá, jestli má kluka. Jen se zeptá, proč se o to pořád zajímá. Steve odvětí, že má o ní zájem. Přisune se k ní blíže, ale Jen ho zastaví s tím, že má kluka, opravdu hodného kluka, kterému by ani za sto milionů let neublížila.
Pacey si s Jeffem stále povídá o restauraci. Jack se nudí a náhle Paceyho přeruší s tím, že je načase, aby vyšel s pravdou ven. Pacey tedy začne Jeffovi vysvětlovat, že není gay, ale než to z něj vypadne, Jeff za něj vetu dokončí s tím, že pochopil, že není volný a že mu to došlo, protože s Jackem vypadají jako pár. Pacey přisvědčí, že to tak skutečně je a obejme Jacka kolem ramen. Jeff při odchodu řekne, že to obvykle nedělá, ale udělá výjimku. Dá Jackovi vizitku, aby mu zavolal, kdyby se s Paceym rozešli. Když odejde, Pacey žertuje, že se ho to dotklo.
Joey a Dawson se dívají na film, ale je očividné, že Joey myslí na něco jiného. Náhle uvidí, jak Wilder odchází ven a tak se rozhodne jít za ním. Wilder stojí zády k Joey. "Skvělý název. Myslím, že bych ho mohl ukrást." "Jak jste věděl, že jsem to já?" "Viděl jsem vás přijít. Měl bych žárlit?" "Žárlíte?" "Jako Medea." "Je to jen kamarád." "Ta moje není." "Není co?" " Kamarádka. Chci říct, že je, ale někdy si vyjdeme, dáme si pár drinků a pak jdem ke mně. Zapomíná, proč pro ní nejsem ten pravý." "Proč mi to říkáte?" zeptá se Joey. "Pokouším se ve vás vzbudit nenávist." "No, funguje to. Tak jaký je nejlepší konec v literatuře? A neříkejte Odysseus. Všichni říkají Odysseus." "To je snadné. Sentimentální výchova od Flauberta." "A co se tam stalo?" " Nic, vážně. Jen dva staří přátelé, kteří spolu sedí a vzpomínají na nejlepší věci, které se jim nikdy nestaly." "Jak můžete vzpomínat na něco, co se nikdy nestalo?" "Snadno. Chápejte, Flaubert věřil, že očekávání je nejčistší forma radosti... a nejvíce spolehlivá. A zatímco to, co se vám skutečně děje, vám může přinést zklamání, to, co se vám nikdy nestalo, nemůže. Nikdy to nepovadne. To, co se vám nestalo, bude navěky vryto ve vašem srdci s pocitem milého smutku." "To zní..." "Hluboce?" "Zbaběle." Řekne Joey. "No, uf, my akademici obvykle nevíme nic o.." (Joey ho políbí) "... odvaze." "Páni. Bůh mě opravdu trestá." "Za co?" "Já nevím. Když mi bylo osmnáct, musel jsem něco provést nějaké dívce. Nepokoušíte se mě svést, abych si to rozmyslel, že ne?" "Ne. Moc dobře jeden druhého neznáme, že?" "Ne, neznáme." "Máte o mně takovou tu představu, takovou tu ne úplně pravdivou představu." "Hrdinky z 19.století?" "Jo. A ačkoli to není pravda, byla bych raději, abyste odešel s tím, že to pravda je." "Myslím, že na tom se můžeme dohodnout. Měl bych se asi vrátit. Je to mezi námi v pořádku?" "Jistě." (otočí se, ale zastaví se a otočí se zpátky na Joey) " Za pět let... budete znát všechno, co znám já a víc. A já vám budu připadat jako největší tupec, kterého jste kdy poznala."
Joey sedí na lavic a jí popcorn, když k ní přijde Dawson a přinese kabáty, Joey a se omluví a řekne, že už jde zpátky, Dawson řekne, že je to jedno, že tenhle obsah bude zajímavější.
Vyjdou z kina.... "Potkal jsi někdy někoho, kdo tě vnímal... chci říct, opravdu tě vnímal... ale nějak viděl jen to nejlepší?" zeptá se Joey. " Myslíš někoho kromě tebe?" "Ne takhle. Myslím někoho staršího. Někoho, kdo viděl, čím bys mohl být. Kdyby..." "Kdyby co?" "Kdybys to prostě nebyl ty." Řekne Joey. " No, po dnešku si tak nějak myslím, že to nejsi ty. Líbala jsi svýho profesora." (Joey se zasměje) "Líbala jsi chlápka, co ti dává známky." "Tohle je konstruktivní?" "Promiň." Omluví se Dawson. "Takže nejhorší část je, že ten večer, cos mi volal z natáčení..." " Jo?" "Byla jsem u něj doma. Sama. A šla jsem tam s tím, že to všechno urovnám." "Mm-hmm. Ale ve skutečnosti se to ještě víc zkomplikovalo." "Nemyslím, že by odpověď na tohle zněla jako od Joey." "Myslím, že musime přijít s novou definicí výrazu jako od Joey." "Prostě jsi zavolal a já odešla a očividně jsem se tam nevrátila, což je nejspíš dobrý, protože... bych ze sebe udělala gigantickýho šaška." "Tohle neříkej. Podstoupilas riziko. Žilas. Zažila jsi něco, ne?" "Asi jo. Ale nikdy to nebudu vědět." "Vědět co?" "Co bych udělala... v okamžiku pravdy. Víš, zpanikařila bych, zvládla bych to? Jediný způsob, jak to zjistit, by byl.." "...zastavit čas. Vrátit se zpět." " Jo." "Chtěla bys to udělat, kdybys mohla?" "Ne. A vím, že to zní divně." "Všechno se děje z nějakého důvodu, ne?" "Není to tak špatný, vážně. Nevědět. Má to v sobě takový... milý smutek." "Hmm. Myslím, že tenhle pocit znám."
Jack a Pacey si povídají. Jack poznamená, že o tomhle baru mu řekla Audrey a že je skvělá. Pacey souhlasí. Pak se chystá Pacey k odchodu s tím, že jde ulovit holku, zeptá se Jacka, jestli půjde s ním, ale ten chce zůstat. Pacey odejde.
Wynn a Steve se hotoví k odjezdu dodávkou. Audrey poděkuje Wynnymu za radu a rozloučí se s ním. Steve se loučí s Jen. Řekne jí, že s jejím klukem to musela být láska na první pohled, protože je úžasná. Jen odvětí, že byli nejdříve přátelé. Steve se diví. Jen namítne, že to, že jsou lidé nejdříve přátele, neznamená, že nemají ve vztahu vášeň. Steve se omlouvá s tím, že nechtěl její vztah shodit, ale že věří na spojení "téhle osobě, téhle cizince... je určeno být součástí mého života" a že to k ní dnes cítil. Jen odvětí, že muzikantovi, který přijel do města jen na 24 hodin, se to snadno říká. Steve jí pak dá na památku tričko. Když dodávka odjede spatříme Paceyho, jak stojí u auta naproti a čeká na Audrey. Jen řekne Audrey ať jde do toho, ať ho udělá šťastnýho. Nakonec se rozloučí a Audrey jde za Paceym. "Nepotřebuje svést?" zeptá se Pacey. "Má, ehm, auto." "A ty potřebuješ svést?" "Potřebuju život." "Jo, to jo, že?" "Koukni, Pacey... myslím, že se musím omluvit." "Mně?" "Možná jsem to trochu přehnala." "Neříkej?" "Nemohla jsem si pomoct, chápeš? Štěstí mě prostě vytáčí. Je to jako ty perfektně upravený trávníky na začátku Modrýho sametu. Prostě víš, že pod nima číhá něco zlýho." "Ty víš, v čem je skutečnej problém, že Audrey?" "Ne, prosím tě, pouč mě." "Mnohem víc se se mnou bojíš spát podruhý, než ses bála poprvý. Chápej, hodně jsem se toho dneska naučil ve svým oblíbeným baru pro gaye a dospěl jsem k tomu, že odmítám odpověď ne." "No, to od tebe není moc hezký." "Ne, není. A tohle asi taky ne." (Pacey Audrey políbí) "Mmm. Tak co změnilo tvůj názor?" "Potkala jsem fakt sexy muzikanta." " Počkej chvíli. Ten sexy muzikant byl..." (Audrey začne Paceyho líbat, něž stačil cokoliv říct.) V podkroví si Dawson čte knihu, když k němu přijde Jen s tričkšm, který jí dal Steve. "Přinesla jsem ti tričko." "Bezva." "Mohla bych ti přinést ještě něco?" (Dawson se zasměje) "Mmm. Tak jak je Joey?" "Věřila bys, že skoro měla aféru se svým profesorem angličtiny?" " Joey?" "Mm-hmm." "Joey Potterová?" "Jo." "Páni." "Vlastně to bylo bizardní. Bylo to skoro jako potkat novou osobu nebo tak." "Co to znamená?" "Já nevím. Já jen... no, mluvil jsem s ní dneska a prostě jsem si uvědomil, kolik času uteklo... jak moc jsme se všichni změnili." "A to je špatný?" "Ne nezbytně." "Můžu se tě na něco zeptat?" zeptá se Jen. "Na co?" "Myslíš si, že když, uf, když dva lidi maj vztah, měli by mít vášeň pro stejný věci, aby to fungovalo?" "Ne. Ne pokud mají vášeň jeden pro druhýho." "A my ji máme. Že? Máme vášeň jeden pro druhýho." "Nemáš o nás pochybnosti, že ne?" zeptá se Dawson. "Ne. Ne, jen jsem unavená. Ja nevím. Jsem šílená." Dawson se zasměje, odloží knížku a obejme Jen.


back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_