. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #505 - Rozčarování (Use Your Disillusion) ::

Napsal: 
Režie: 
Premiéra: 
Premiéra v ČR: ???
Repríza v ČR: ???
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

Epizoda začíná v domě Leeryů, kde Dawson sděluje své matce, co všechno už udělal a chce vědět, co má dělat dál. Gale mu řekne, že nic nepotřebuje, ale měl by si promluvit s Joey, protože k nim pořád volá. Řekne mu, že to těch pár dní sama s Lilly zvládne, a aby odjel za přáteli do Bostonu. Tam po úvodních titulcích běhá po městě Joey a s ní i Audrey. Audrey je poněkud vymožená, a tak si sedne na lavičku, kdežto Joey vypadá, velice svěží. Joey povídá, že Dawson má přijet v jednu, že se podívají na film a objednají pizzu, má to prostě všechno pečlivě naplánované a taky vypadá pěkně nervózně. Joey se bojí, že by mohla něco zkazit, takže se chce předem připravit na všechny možné situace.Audrey se jí snaží trochu uklidnit. Po parku náhodou jede na kole profesor Wilder a náhodou hledá Joey, takže se u nich zastaví. Sdělí jí, že nedávno zemřel manžel slavné spisovatelky a všechny její práce tak zdědil Worthington. On byl pověřen jako hlavní správce nově nabytého majetku a hodlá vytvořit tým pěti studentů, kteří mají mezi jejími nepublikovanými pracemi najít něco zajímavého. Chce, aby mezi nimi byla Joey a Joey to přijme. Wilder jí před odjezdem ještě řekne, že zítra večer se bude v jeho domě konat oslava, kde se setká se zbytkem týmu. Joey mu poví, že přijede její kamarád a Wilder jí poradí, aby ho vzala na oslavu s sebou.
Jen sedí na kraji postele a zkouší brnkat na kytaru, zatímco jí Charlie masíruje. Jen se ptá, co dělá zítra večer, a Charlie odvětí, že bude pracovat v rádiu. Jen to zklame, protože ho chtěla vytáhnout na divadelní hru, na kterou musí jít kvůli škole. Charlie žertuje, že mu pak ty nejlepší scény může přehrát v soukromí. Nahá. Jen namítne, co by na to řekl Shakespeare, a scéna končí tím, že se začnou líbat.
Pacey a Danny házejí čtvrťáky do sklenice.Paceymu to moc nejde, tak se ho Danny snaží zaškolit. Přichází Karen s tím, že čuchala nějakou klukovinu už za dveřmi. Pacey namítne, že to byly nejspíše jeho feromony. Karen mu odvětí, že spíše potřebuje silnější deodorant. Pak se napoprvé trefí čtvrťákem do sklenice a odchází. Pacey jí sleduje a Danny mu říká, že už viděl lepší chlápky se o ní pokoušeli a pohořeli. Pacey namítne, že neměli jachtu. Danny se ptá, kdy si jí bude moci prohlédnout. Pacey odvětí, že kdykoli. Domluví se na zítřejším večeru. Danny říká, že se to bude určitě líbit jeho manželce Emily.
Jack spolu s jinými dvěma novými členy bratrstva hraje kulečník. Baví se o přijímacím týdnu do bratrstva, kdy musejí nováčci posluhovat ostatním. Najednou Jack venku zahlédne Tobeyho, kterému o tom, kde Jack je, řekla Jen. Jack má velkou radost, že ho Tobey takhle nečekaně navštívil. Představí ho ostatním a pak jdou spolu k domu babičky Jen. To přijímání do bratrstva se nazývá "Pekelný týden" a celá ta myšlenka se Tobeymu moc nelíbí. Jacka mrzí, že kvůli tomu nebude mít na Tobeyho moc času, ale slíbí mu, že si zítra udělají výlet po Bostonu
Audrey si na pokoji lakuje nehty a Joey je poněkud nervózní, protože každou chvíli může přijít Dawson.Audrey jí řekne, ať se nestrachuje, že je teprve 12:48. Najednou někdo zaklepe na dveře.Audrey si teda rychle sbalí věci a padá ven. "Tak jak se máš?" "Skvěle. Chci říct, jsem v pohodě." "Ve škole dobrý?" "Jo. Chci říct, že mi můj profesor řek o jednom projektu, co zněl dost úžasně. [na chvilku se odmlčí] No,vlastně o nic zas tak velkýho nejde. Ve skutečnosti mě to trochu mate. Ne, že bys tím nebyl teď zmatenej i ty. Prostě je to těžký vysvětlit, ale... Jak je tobě?" "Než zapomenu, něco pro tebe mám. Koupila jsem to v jednom knihkupectví. Ehm... [podává mu knihu s názvem "Jak se vyrovnat se smrtí rodičů"] Jen jsem si myslela, že bych byla ráda, kdyby mi jí někdo dal, když má máma..." "Díky. Vypadá... velmi nápomocně. [Dawson a Joey začnou mluvit současně. Pak se oba odmlčí.] Čeho máš spoustu?" "Ehm, mám spoustu filmů. Myslela jsem, že bychom se na ně mohli podívat a strávit tak den." "Celej den?" "Ach, ne, chci říct... nemusíme." "Víš co? Je to skvělej nápad. Jsem trochu zmoženej." "Myslela jsem si, že bys moh být." "Měla jsi pravdu." "No, jakým filmem chceš začít?"
V domě babičky telefonuje Jen s Paceym a přemlouvá ho, aby s ní šel do divadla. Nakonec si dá sluchátko od ucha, aby neslyšela, co Pacey namítá, a nekompromisně mu oznámí, že ho vyzvedne v sedm. Pak do pokoje přijde Tobey a Jen se diví, že není s Jackem, jak se domluvili. Tobey odvětí, že tam, kde se měli sejít, Jack nebyl. Jen se rozčiluje, že se na něj vykašlal kvůli těm blbcům z bratrstva. Pak říká Tobeymu, že se Jack mění, ale Tobey namítá, že vypadá šťastný. A že se jen opozdil a teď už na něj určitě čeká.
Joey a Dawson se koukají na Charlieho andílky.V televizi je vidět během filmu hrozná bouračka. Dawson odvrátí zrak, zatímco se Joey překotně pokouší televizi vypnout. Nakonec jí vypíná. Joey se začne Dawsonovi a omlouvat a nakonec se dohodnou, že půjdou ven, třeba na tu párty, kam je pozval Joey učitel.
Jen a Pacey jdou po ulici. Pacey vychvaluje Karen a říká, že cítí milostné spojení. Jen se ptá, jestli s ním Karen flirtuje. Pacey odvětí, že ano, pokud se v definici flirtování vrátí do třetí třídy. Pak Pacey vychvaluje Dannyho, kterého považuje za svého nového mentora - průvodce životem a starší verzi sama sebe. Najednou Jen uvidí v okně nějaké restaurace Charlieho s nějakou dívkou. Jen se rozzuří, že jí říkal, že bude večer pracovat. Jen chce vpadnout do restaurace a nakopat Charliemu zadek, ale Pacey ji uklidňuje, že půjdou do divadla a zítra jí to Charlie vysvětlí, nebo alespoň bude mít Jen chladnější hlavu. Jen odvětí, že fajn, a vyrazí ke dveřím restaurace. Pacey jí stihne zastavit, přehodí si jí přes rameno a přes její protesty jí odnáší pryč. Charlie a ta dívka pohlédnou z okna, ale příliš pozdě na to, aby je spatřili. Tobey a Jack sedí v tichosti nad večeří v restauraci. Jack se ptá, jestli to tak bude celý večer. Tobey se zlobí, že mu Jack nezavolal. Jack odvětí, že nemohl, protože si Tobey odmítá pořídit mobil. Tobey se ptá, jestli nemohl přerušit to, co dělal a co vlastně dělal. Jack to nemůže říct, protože je to součástí pravidel "Pekelného týdne". Pak si řeknou, že se jim po sobě stýskalo, a Jackovi zazvoní mobil. Členové bratrstva od něj něco chtějí, co zabere jen půl hodiny. Tobey říká, že je to v pohodě, ať jde. Domluví se, že se sejdou za tu půl hodinu. Tobey se nakloní, aby Jacka políbil, ale ten už odbíhá.
V divadle se Pacey a Jen prodírají lidmi, aby se dostali na svá sedadla. Hrají Othella a Pacey chce nějakou zkrácenou verzi. Jen mu řekne, že je to o muži, kterého podváděla žena, a tak jí nakonec zabil a pak i sám sebe. Potom vstane a odchází pryč. Pacey jí následuje.
Joey a Dawson zajdou na večírek ve Wilderově domě. Joey chce Dawsona seznámit s jejím učitelem, ale Dawson jí řekne, že se nejprve podívá do kuchyně. Místo toho zajde do koupelny a opláchne si tvář, vypadá, že mu není dobře.
Pacey a Jen jsou znovu před restaurací a Pacey se pokouší zabránit Jen, aby šla dovnitř. Nakonec ho Jen natlačí dovnitř, i když jí říká, že je to opravdu špatný nápad. Jen zamíří ke stolu Charlieho, přisune si židli a hned spustí, jak se mají a že by si taky dala kafe. Vezme si to Charlieho a vyleje mu ho do klína. Charlie pak konečně dostává možnost tu dívku představit, je to jeho sestra Elisa. Pacey se jen směje.
Jack s těmi dvěma novými kluky z bratrstva čekají, co na ně ostatní přichystali. Jack se svěřuje s problémy, které mu to působí vzhledem k návštěvě Tobeyho. Jeden z kluku mu říká, že měl Tobey nejdříve zavolat a ujistit se, že má Jack čas. Jack namítá, že ho chtěl Tobey překvapit. Kluk odvětí, že ho chtěl spíše zkontrolovat. Nakonec mu oba ti kluci poradí, aby se ve svém životě pohnul dál.
Dawson se na Wilderově večírku moc nebaví, stojí po straně sám a jediné, co může, je dívat se do země. Přijde k němu nějaká holka, nabídne mu víno, Dawson odmítne, řekne jí, že je mu hrozný teplo, ta slečna tedy otevře okno a zatímco je otočená, Dawson unikne. Přiběhne k Joey, poví jí, že už to tam déle nevydrží a musí odejít. Venku jí vysvětlí, že: "Tuhle jsem byl -- byl jsem v sámošce, čekal jsem ve frontě a najednou jsem to už nemoh vydržet. Byli přede mnou jenom dva lidi, ale já jsem prostě věděl, že když v tu chvíli z toho obchodu nevypadnu, tak exploduju. Jsou to ty nejdivnější pocity. Je to jako úplná ztráta kontroly." Nakonec se dohodnou, že půjdou k Joey.
Jen a Charlie jdou po ulici. Jen mu říká, že viděla, jak drží ruku té dívky a tak si myslela, že spolu něco mají. Charlie odvětí, že si prohlížel sestřin zásnubní prsten. Jen říká, že si myslela, že bude Charlie v rádiu, ten odvětí, že mu vyměnili směnu, chtěl Jen zavolat, ale myslel si, že už bude v divadle, a pak mu volala sestra, že má velkou novinku. Jen se omlouvá za jeho kalhoty od kafe a slibuje, že mu za omluvu bude měsíc přát. Charlie říká, že se mu musí Jen naučit věřit a že on jí také nepodezíral, když jí viděl s Paceym. Říká, že spolu mají něco moc mimořádného, s čímž Jen naprosto souhlasí. Pak se Jen znovu omlouvá.
V domě babičky se Tobey dívá na televizi. Přichází Jack a začíná se omlouvat. Tobeyho to nezajímá a pak se začnou hádat. Tobey chce, aby Jack přiznal, že je pro něj bratrstvo důležitější než on. Jack říká, že to není tak jednoduché, protože Tobey zase odletí a on tu stráví čtyři roky. A co má dělat - čekat až si našetří peníze, aby mohl za Tobeym do Kalifornie zaletět? A že poprvé ve svém životě může být úplně otevřený, protože ho v bratrstvu přijímají takového, jaký je. Tobey mu říká, že chce, aby byl pro Jacka priorita. Jack odvětí, že to je. Ale Tobey říká, že on na Jacka myslí celou dobu, ať už dělá cokoli a jsou od sebe jakkoli vzdálení. Nakonec říká, že on už pro Jacka očividně priorita není. Končí slovy: "Je to tak, že jo?" Pak odchází.
Pacey pracuje v kuchyni, když přichází Karen. Jako obvykle se špičkují a pak přichází Emily, která Dannymu přinesla peněženku, co zase nechal doma. Z řeči Pacey pochopí, že s Dannym v noci na lodi nebyla a začne o tom přemýšlet.
V pokoji Joey si Dawson balí věci. Dawson jí poví, že mu pomohla, obejmou se a Dawson odejde. Joey si pak všimne, že na posteli nechal knížku, kterou mu Joey dala.
Jen a Tobey čekají před domem babičky na taxíka. Jen si nemyslí, že se Jack ukáže. Tobey říká, že si nemůže pomoct a vyhlíží ho, protože je tu "ta hloupá fantazie, v níž kluk, který ti zlomil srdce, náhle zjistí, že udělal největší chybu svýho života, a najde tě. Kdekoli jsi, přiběhne a řekne: 'Nemůžu bez tebe žít. Jsi celej můj svět, a když mě hned teď nevezmeš zpátky, nikdy už nebudu víc milovat.'" Tobey se ptá Jen, kde se tahle fantazie v lidech bere. Jen odvětí, že z filmů a televize a z toho malého místečka v srdci, kde sídlí naděje. Pak Jen říká, že toho bude Jack litovat. Přijíždí taxi. Tobey říká, že toho možná bude Jack litovat a možná taky ne a že každý rozchod vždy jednoho více bolí a tentokrát je to on. Obejmou se a Tobey říká, ať se drží Charlieho. Jen říká, že bude. Poslední, co Tobey řekne, je, že si opravdu myslel, že Jack přijde.
Pacey pracuje v restauraci, když za ním přijde Danny a řekne mu, že klíče od lodi mu nechal v zásuvce a poděkuje mu s tím, že se jeho žena měla skvěle. Odchází a Pacey pro sebe ironicky utrousí: "To jsem rád."
V domě babičky připravuje Jen košík s jídlem, když přichází Jack v saku bratrstva. Hrdě oznamuje, že "Pekelným týdnem" prošel a je oficiálním členem bratrstva. Jen odvětí, jestli ho vůbec zajímá, že zlomil Tobeymu srdce. Pak se začnou hádat. Jen říká, že od té doby, co je u bratrstva už nejsou vlastně kamarádi. Jack kontruje, že by mohl říct, že je to od té doby, co začala vídat Charlieho. Pak Jack říká, že všichni dospívají odděleně a že chce potkávat nové lidi a mít nové zážitky a nebát se, že při tom někomu ublíží. Jen říká, že by to měl říci Tobeymu. Jack odvětí, že to říká jí. Nakonec Jen prohlásí, že musí jít za Charliem.
Jen vchází do Charlieho koleje. Nese košík s jídlem a balónek s nápisem: "Promiň". Když je na rohu chodby, spatří Charlieho, jak vyjde s nějakou dívkou ze svého pokoje. Jen se skryje za roh a vidí, jak Charlie tu dívku na rozloučenou políbí. Pak Charlie zajde zpět do svého pokoje a ta dívka projde kolem Jen ven z budovy. Joey ve svém pokoji leží na posteli, zatímco Audrey poskakuje okolo a připravuje se na ranní společný běhání. Joey není šťastná z toho, že její nejlepší kamarád přijel, a když pak zase odjížděl, cítila se mnohem lépe. Také je jí líto, že si Dawson nevzal knížku, kterou mu koupila, protože mu do ní napsala vzkaz. Audrey jí navrhne, že běhání dneska vynechaj a že půjdou rovnou na tu zmrzlinu. Joey souhlasí a jde se převlíknout, než odejde, řekne Audrey, že je ráda, že jí má. Audrey si přečte Joeyino věnování ""Drahý Dawsone, když se stane něco takového, chceš kolem sebe shromáždit lidi, ty, co pro tebe nejvíce znamenají. Ty, které považuješ celý čas za samozřejmé. A chceš tyhle lidi vzít a držet je tak pevně, jak jen můžeš, a říct jim, jak jsou ti drazí, jak to, že je znáš, dělá tvůj život lepší každý jednotlivý den, co prožíváš. Protože, když se stane něco takového, uvědomíš si, jak by bylo hrozné, kdyby to nevěděli, kdyby si nebyli vědomi hlubokého vlivu, který měli na tvůj život. Takže já Ti chci v tuhle chvíli říct, že tě mám ráda, Dawsone, a jsem tu pro Tebe... teď, navždy a všechny dny mezitím. S láskou, Joey." Během dopisu slyšíme Joey hlas a vidíme Dawsona jak odjíždí.


back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_