. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #319 - Ukradené polibky (Stolen Kisses) ::

Napsal: Tom Kapinos
Režie: Greg Prange
Premiéra: středa, 26. dubna 2000 ve 20:00 na The WB
Premiéra v ČR: úterý, 15. října 2002 v 15:00 na TV Nova
Repríza v ČR: ???
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

 

Dawson a Joey jdou po molu před Dawsonovým domem. Joey se ptá, čemu se Dawson směje a on odpoví, že zatímco ostatní jezdí o jarních prázdninách do exotických krajů a lijí do sebe hektolitry alkoholu, oni jedou navštívit tetu Gwen. Joey mu ale připomíná, že je to tradice, teta Gwen navíc prodává svůj dům, je to jakoby končila jedna éra. Oba dojdou k autu, u kterého čeká Pacey a Will Krudski, dávný kamarád, který se později odstěhoval. Teď ho napadlo, že překvapí starého známého. A Paceyho napadlo, že by ho mohl vzít k tetě Gwen. Dawson souhlasí, zatímco Joey, která si Paceyho vezme stranou, nadšená není. Myslela, že Pacey tuto misi vynechá. On chtěl, ale když přijel Will, změnil plány. Joey se na něj dívá s obavami v očích.

 

Jen a Henry jsou v Leeryovic rybárně. Jen přemýšlí, kolik kluků na celém světě stráví jarní prázdniny v restauraci jen proto, aby byli nablízku své holce? Je svatý. Henry poznamená, že je jen tenká hranice mezi svatým a blbým a se smíchem odejde. Potká se se Shelly, servírkou, která se hrne k Jen, aby zjistila, kdo je ten nový sladký kluk. Je přesně její typ, vysoký, zasněný. Hned by si ho vzala domů, vykoupala a potom… V tom ji Jen rázně přeruší a pošle ji zase rychle pracovat.

 

Joey, Dawson, Pacey, Andie a Will se po cestě stavili na večeři. Andie se hned rozhodne Willa otestovat otázkami na jeho oblíbený film, knihu a podobně. Je překvapená, když zjistí, že má vkus a ptá se Paceyho, jestli je to opravdu jeho kamarád. Potom svou pozornost obrátí na Dawsona a Joey a ptá se, jaká je teta Gwen. Je malířka, neuvěřitelně nadaná a žije si přesně tak, jak chce ona. Kdysi byla vdaná za upjatého právníka, žili spořádaně na předměstí, potom ale potkala Richarda, šíleného malíře, o dvacet let staršího a s ním manžela opustila. Před rokem zemřel na srdeční infarkt, na což Andie řekne, že je to hrozně smutné. Will: „Já nevím. Není lepší být krátkou dobu s tím, koho opravdu milujete než žít celý život s někým, kdo je jen váš spolubydlící? No, byl to jen nápad.“

 

Mitch a Gale sedí u stolu, když k nim přijde Megan, dávná známá. Jsou rádi, když ji vidí, o chvíli později už ale není pro veselí místo. Tom, manžel Megan a dobrý přítel Leeryových, nedávno zemřel. Megan se ptá, jak se daří jim a Gale začne lhát, že skvěle, o rozvodu ani slovo. Megan je překvapená, že si otevřeli restauraci, tolik snů se nikdy nesplní a nakonec vytáhne obálku. Je to přípitek, který Tom přednesl na jejich svatbě. Myslela si, že ho měli mít.

 

Celá parta dorazí k domu tety Gwen, která je hned přijde pozdravit. Přivítá se s Dawsonem a Joey, které složí poklonu a Paceymu připomene, že ačkoli si to nepamatuje, už se potkali. Kdysi u Gale na oslavě Čtvrtého července celý den proháněl a škádlil Joey a když ho chtěla zklidnit, dostalo se jí Paceyho drzého pokárání. Nakonec přivítá i Andie a Willa, kterého si splete s Jackem. Pacey ji ale dostane do obrazu, načež Gwen poznamená: „Ty jsi Paceyho kamarád? To není dobré znamení.“

 

Později ten večer se Joey a Pacey srazí v pokoji, oba hodně nervózní. Dohodli se ale přece, že z minulé události nebudou dělat vědu, takže by mezi nimi nemělo být dusno. Pacey ale řekne, že přece jen mají problém. Vejdou do ložnice, kde Dawson, Andie a Will spí na zemi - jediné volné místo na spaní je široká postel. Joey je otřesená a nutí Paceyho něco udělat. Jenže jak Dawson, tak Will nemají chuť měnit a Andie se pro jistotu ani nevzbudí. Takže do té postele budou muset vlézt. Joey začne řeč o tom, jestli ucítí jeho ruku, kde nemá co pohledávat, Pacey ji ale přeruší a otráveně řekne, ať toho nechá. Oba si vlezou pod peřinu. Joey: „Pacey dej svůj zadek od mého!“ „Můj zadek nechce mít vůbec nic společného s tím tvým, jasný? A dej mi kus peřiny.“ Chvíli se o ni přetahují a potom toho vyčerpaně nechají.

 

Druhý den ráno se Joey a Pacey pomalu probouzejí. Pacey se podívá na svou spolunocležnici, nevidí, že je také vzhůru a pomalu se k ní naklání. V tom Gwen z vedlejšího pokoje zakřičí, že spáči už mají nachystanou snídani. Když se Joey a Pacey dobelhají do kuchyně, dozví se, že teta Gwen naplánovala skvělou večeři. K nákupu si půjčí Dawsona a Joey a ostatním navrhne pár kulečníkových her v centru města. Andie to nikdy nehrála, Will se ale nabídne, že bude s radostí panen učitelem.

 

Gale a Mitch se potkají v kuchyni restaurace a Gale se jej ptá, jestli si chce o něčem promluvit. Mitch jen řekne, že zemřel jejich přítel, hrozně ho to štve, ale stalo se. Jinak neví, o čem by měli mluvit. Gale mu podá Tomův svatební přípitek – měl by si ho přečíst, je nádherný a ona na něj zapomněla. Mitch jej ale nechce, necítí se na výlet do minulosti.

 

V restauraci si Jen všimne, že Shelly nestydatě flirtuje s Henrym, a proto se rozhodla přihodit jí několik dalších stolů, aby neměla čas prohánět zadané mládence. Henry se k Jen připojí a upozorní ji na to, že si se Shelly jenom povídali. Zdálo se mu totiž, že Jen malinko žárlí. „Že žárlím? Ale no tak, Henry. Vůbec nevím, jaké to je! Žárlit, to je směšné.“ Jenže Henry to hned vztáhne na sebe, opravdu je tak směšná možnost, že by někomu mohl připadnout přitažlivý?

 

Andie, Pacey a Will jsou v kulečníkové herně a Andie pořádně rozladěná. Will ji tu hru měl naučit a zatím to vypadá, že snad ani nepochopil, že ty koule patří do jamek. A když se Paceymu podaří jednu kouli vyhodit ze stolu, je na zhroucení. To ona by jim měla dávat lekce! Když se muž od vedlejšího stolu zeptá, jestli mají zájem o hru, Andie hned odmítá. Bylo by totiž opravdu nefér zapojit do hry ty dvě kopyta a lehce je tak obrat o peníze. Jenže Will souhlasí.

 

Teta Gwen najde Dawsona, jak prohledává její obrazy. Chtěl by si totiž nějaký dát na zeď, když sundal všechny Spielbergovy plakáty. Gwen je zmatená, plakáty jsou dole, Dawsonova chuť po filmařině taky pryč a k tomu si všimla chladu mezi ním a Joey. A tak jí Dawson a Joey ve zkratce převypráví svůj příběh. Začali spolu chodit, bylo to ale tak silné, že Joey pocítila nutnost hledat svou vlastní duši a Dawson se propadl do deprese. Pak ji ale získal zpátky, jenže všechno to bylo hodně špatně načasované. Když se potom Dawson vrátil z prázdnin, ta představa, že si od Joey znova nechá rozbít srdce, nebyla najednou lákavá a tak se rozhodli, že zůstanou přáteli. „A potom Dawson požádal Paceyho, aby na mě dohlédl.“ „Co s tím má Pacey společného?“ zeptá se Gwen a Joey trochu nejistě přizná, že vlastně nic, to jen aby měla příběh kompletní. Gwen: „Dobře, mám ještě jednu otázku. Proč nejste spolu teď?“

 

Andie, Pacey a Will vyjdou z kulečníkové herny. Pacey a Will přepočítávají peníze z vyhrané hry, zatímco Andie je pořádně rozlícená. To poslední, co chtěla, je být komplicem při jejich malém švindlu. A také si myslela, že je dobrá, což jí vzápětí Will potvrdí. Jenže Andie tuší, že švindluje znova. Hned ale zmlkne, když jí Will podá balíček peněz – její podíl na výhře.

 

Andie, Gwen, Will a Pacey něco provádí ve stáji, zatímco Dawson a Joey je pozorují a povídají si na seníku. Dawson se jí ptá, jestli je jiný. Plno energie dal do toho, aby se znovu objevil, ale má pocit, že je pořád tam, kde byl. Joey: „Vlastně, ano, jsi jiný, Dawsone. Kdysi dávno jsi byl centrem všeho dění. Lidé se točili kolem tebe a tvých snů. A poslední dobou jsem si všimla, že se stahuješ do pozadí a necháváš ostatní zářit. Jsi jiný.“ Dawson poznamená, že mu tento výlet připomněl, jak moc jsou součástí života toho druhého. To, že lidé dospívají ještě neznamená, že se od sebe musí vzdalovat. Joey si ale myslí opak. „Musíš mít víru, Joey. Víru v to, že cokoli nás od sebe odděluje, bude přesně to, co, co nás zase spojí.“ Joey po tomto výlevu změní názor – pořád je ten samý věčný optimista. Dawson to nepopírá, přizná ale, že tu otázku v hlavě pořád má. Proč vlastně nejsou spolu? V tu chvíli na ně Pacey zavolá, ať jdou také pomoct. Joey se na něj podívá dolů a při tom si všimne nápisu na podlaze seníku „Dawson a Joey, nejlepší přátelé navěky“.

 

Joey se dívá na obrazy tety Gwen a ptá se, jestli někdy litovala toho, jak s Richardem opustila svého manžela. Gwen: „Víš, Joey, vdala jsem se příliš mladá. Zůstala jsem ve vztahu, který byl bezpečný a pohodlný a potom jsem potkala muže, se kterým jsem měla pocit, že jsem naživu. Takové city se nedají popírat, jejich prozkoumání jsem dlužila sama sobě.“ A hned vzápětí Joey ukáže svůj oblíbený obraz. Ji a Dawsona jako děti. V tom do pokoje vejde Pacey, Joey ale hned zmizí.

 

Jen přijímá další objednávku, když jí Henry oznámí, že mu Shelly právě nabídla sex. Jen ho upozorní, že se mu třepou ruce, Henry ale prohodí, že se mu holka takhle nabídla poprvé v jeho životě. Jen se ptá, co jí řekl a on odpoví, že přece má holku. Ovšem Jen s otázkami neskončila. Chce vědět, jestli se mu Shelly zdá přitažlivá a i když Henry odpoví ne, Jen ho pošle, ať se s ní vyspí. Jí je to jedno. „A neopovažuj se mi říct,že žárlím!“

 

Andie najde Willa sedět na verandě a řekne mu, že je muž kontrastů. Kulečníkový podvodník a zároveň sečtělý akademik. A také zatraceně chytrý. Proto se ptá, proč je nešťastný. Včera řekl, že až dospěje, chtěl by být šťastný, tak proč teď není. Za všechno může jeho otec, který se chová hrozně k jeho matce a on to nemůže snášet. Jediný důvod, proč o těchto prázdninách přijel za Paceym je, aby byl pryč z domu.

 

Mitch a Gale ochutnávají polévku. Gale poznamená, že mezi sebou mají aspoň nějakou konverzaci. To, že už nejsou manželé neznamená, že spolu nemůžou mluvit. Mitch si ale není jistý, jestli to tak je. Neví, proč by na ni měl spoléhat, proč by jí měl věřit. „Protože jestliže nic jiného, jsme přátelé.“ řekne Gale. „Kdybychom byli tak dobří přátelé, nebyli bychom právě svoji?“ zeptá se Mitch.

 

Teta Gwen pořádá karaokový večírek, jednu z dalších tradic. Andie i Pacey odzpívají svá sóla a teď je řada na jednu specialitu – Joey a Dawson musí zazpívat své staré číslo. Oběma se do toho vůbec nechce, po chvilce rozpačitosti se do toho však položí, což způsobí Paceyho zmučený výraz ve tváři. Po chvilce se zvedne a odejde.

 

Jen podezíravě pozoruje Shelly, která se znovu baví s Henrym a rozhodne se jednat. Vletí mezi ně a řekne prsaté barbíně, že Henry je její kluk. „On není tvůj, je můj. Hledala jsem ho hodně dlouho a nevzdám se jej bez boje. Takže jestli budeš pokračovat v tom věšení na Henryho, budeme si to muset vyřídit.“ Poslední slova už nevědomky křičí, takže na ni hledí celá restaurace. Jen se otočí na Henryho a štěkne: „Jsi spokojený. Jsem žárlivá!“

 

Joey najde Paceyho před domem a ptá se, jestli je v pořádku. Pacey ale není, zabíjí ho minulost, kterou má s Dawsonem. Nemůže s ní soupeřit. „Pacey, nikdo po tobě nechce, aby si s ní soupeřil. My budeme mít svou vlast…“ V tu chvíli se Joey zmateně zastaví, sama překvapená tím, co říká, Pacey ale chce vědět, co to znamená. Joey ale neví. Neví už vlastně vůbec nic. Pacey připomíná jejich dohodu o přátelství a poznamená, že je nanic. Když jsou spolu, cítí se divně a nenávidí každou vteřinu. Joey se ptá, proč tedy přijel. „Víš, Joey, na bystrou dívku jsi někdy pořádně hloupá. Proč si myslíš, že bych sem asi chtěl jet? Přijel jsem, abych mohl být s tebou! Přesně takhle jednoduché to je! Když máš někoho ráda, je dobré být mu nablízku, a je jedno, jak co ten druhý cítí nebo necítí k tobě.“ Pacey chce odejít, když ho Joey zastaví. „Cítila jsem to. Když jsi dnes ráno měl svou ruku na mé, cítila jsem, že jsem naživu.“ Pacey ji upozorní, že ji políbí, ač se jí to nelíbí. „Jo, nemůžeš mi říct takovou věc a pak čekat, že tě nepolíbím! Takže přesně tohle udělám. Během desíti vteřin tě políbím a pokud to nechceš, budeš mě muset zastavit…Deset.“ Pacey ji políbí a jen o malinký okamžik později se za nimi ozve zakašlání. Je to Gwen. Pacey se v mžiku vypaří a Gwen poznamená, že už chápe, proč není s Dawsonem. Joey jí to chce vysvětlit, to ale dělat nemusí. Měla by to říct Dawsonovi. Joey:„Byla to ale chyba!“ „Joey, něco mi říká, že když líbáš kluka, není to chyba. Já jsem ten poslední člověk na světě, který by tě měl soudit, nemůžeš si ale pohrávat s city někoho jiného. Co kdyby vás viděl Dawson a ne já? Myslíš, že by byl schopný vymazat ten obrázek ze své mysli?“

 

Pacey sedí v domě na pohovce a vypadá dost zničeně. Andie si toho všimne a ptá se, co se děje. Pacey zafilosofuje, že možná přišel čas na drogovou zkušenost. Andie mu řekne, že Will je hodný kluk, vůbec to nečekala. Pacey je překvapený, že jí Will řekl o svém otci a ptá se jí, jestli se jí líbí. „Možná ano, možná ne, kdo ví. Není ale lepší být v těchto věcech otevřený a upřímný? Kdo by se chtěl tahat s břemenem viny z pocitu, že chceme jít dál? Chci, aby si byl šťastný, Pacey.“ Pacey přikývne a trochu se usměje.

 

Henry hledá Jen a najde ji v jedné ze zadních místností restaurace. Schovává se tam, protože ze sebe udělala naprostého pitomce. Taky pláče, ačkoli to nesnáší, protože to dělají jen malé holčičky. Henry jí řekne, že přesně to je, malá sladká holčička, Jen ho ale hned postaví na správnou kolej. V žádném případě nemá říkat hezká slovíčka, měl by být vzteklý. Henry je, to nepopírá, rád by ale věděl, co se to v té její hlavě děje. „Měl si pravdu, Henry, žárlila jsem. A hrozně mě to vyděsilo. Celé roky jsem strávila tím, že jsem kolem sebe stavila zdi dostatečně tlusté, aby se ke mně nikdo nedostal. A potom jsi přišel ty, se svým velkým srdcem, a všechny ty zdi jsi strhl. A mě to vystrašilo. Protože, co když tě ztratím?“ „Víš Jen, měl jsem trochu radost z toho, že žárlíš. Nemáš důvod se bát, že mě ztratíš, protože nikam nejdu.“ Políbí se.

 

Mitch najde svou ex-manželku a zavede ji do vedlejší místnosti. „Četl jsem ten přípitek a musel jsem si tohle znovu pustit.“ Oba se zastaví u obrazovky, kde je na videu jejich svatba. „A měla jsi pravdu, byl nádherný. Musel jsem tě nechat jít. Chtěl jsem, aby si zůstala, ale ty jsi řekla ne. Odjela jsi do Philadelphie a já tě musel nechat jít. Když si vzpomenu na to, co jsme byli, bolí mě to.“ Gale řekne, že když včera viděla Megan, ženu, která ztratila lásku svého života, všechny jejich problémy jí najednou přišli tak triviální a dávno prošlé. Mitch souhlasí a nabídne jí ruku. Začnou tančit, a podle toho, co vidíme na obrazovce, skoro stejně jako tenkrát.

 

Dawson se probírá nějakými fotkami, když byli s Joey malí, když Joey vejde a chce si s ním promluvit. Jenže hned vzápětí vejde Gwen a přeruší je. Joey řekne, že je to v pořádku, promluví si později a odejde. Gwen přinesla něco na Dawsonovu zeď, je to obrázek jeho a Joey, snad mu pomůže najít cestu zpátky. „Zpátky do dnů, kdy jsi byl ten malý snílek. Podívej, Dawsone, já vím, že to teď asi nevidíš, ale jsi velmi talentovaný mladý muž s bohatou a mocnou představivostí. Tvoje sny jsou tvou výhodou, ne slabostí.“

 

Joey ještě jednou vyjde z domu a vydá se za Paceym, který sedí u ohně. Pacey jí hned řekne, že nemusí mít strach, líbací představení už nebude. A ptá se, co se to vlastně děje. Joey to ale neví. Tak moc se ho snaží dostat ze své hlavy, zkoušela předstírat, že jsou to jen hrátky hormonů, nijak to ale nefunguje. Zkoušela to říct Dawsonovi, nenašla ale ta správná slova. Pacey by rád věděl, co by mu řekla, kdyby mohla, Joey ale neví, což jí Pacey nevěří. „Jediným důvodem, proč nemáš žádné odpovědi je ten, že máš strach položit si ty správné otázky. Podívej, já vím, co cítím, ty víš, co cítím. Tohle už víme, jednu věc jsme ale přehlédli. Nejde totiž o to, co cítím já, ale ty. Co vlastně cítíš?“ „Cítím se hrozně. Takhle se cítím, Pacey, hrozně.“ „To já taky. Když jsem tě dnes líbal, myslím, že jsem se ve svém životě ještě nikdy necítil líp a zároveň hůř. Jen ta myšlenka na to, že to Dawson a Andie zjistí, mě zabíjí. To, co k tobě cítím, mě hrozně bolí, ale nemůžu se toho zbavit. Už tě ale nemůžu dál líbat?“ „Co tím myslíš?“ „To, co říkám. Už tě nemůžu dál líbat. Udělal jsem to dvakrát. Nemůžu to být pořád jen já, kdo s líbáním začne. Nemůžu to být pořád jenom já, kdo dává odpovědi. Podívej se na mě, Joey.“ „Já nemůžu.“ odpoví Joey. „Prosím.“ Joey zvedne hlavu, v očích slzy. Pacey: „Kdyby si cítila jenom zrnko toho, co k tobě cítím já, nestáli bychom tady a nevedli tuto konverzaci.“ Pacey chce odejít, Joey jej ale vezme za ruku a zastaví ho. „Pacey…“ Na chvíli se na sebe podívají, potom jej Joey k sobě trochu přitáhne a políbí…..


back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_