. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #306 - Tajnosti a lži (Secrets and Lies) ::

Napsal: Greg Berlanti
Režie: Greg Prange
Premiéra: středa, 10. listopadu 1999 ve 20:00 na The WB
Premiéra v ČR: ???
Repríza v ČR: ???
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

Capesideská střední škola. Na její chodbě právě Jen vysvětluje Dawsonovi, že její zvolení ročníkovou královnou je záležitostí genů. Ať se snažila sebevíc, stejně se dostala na vrchol zdejšího kulturního života a čím dál víc se mění ve svou matku. Dawson si ale nemyslí, že byla zvolena proto, že je jako její matka a také odmítá, i když s menší vervou, Jenninu myšlenku, že to bylo proto, že je blondýna s vypnutým svetrem. Důvodem spíš bylo, že je outsider, jakýsi mesiáš, který je vyvede z průměrnosti. V tom potkají pana Miloa, který jim představí skupinu žen, ročníkových královen minulých let. Z jejich středu vyjde Constance Frecklingová, nejstarší žijící z nich a ukáže nejčerstvějšímu přírůstku tajný pozdrav královen a tím ji přivítá v jejich klubu. Jen se jen nevěřícně usmívá.

 

Prostranství před domem Bessie a Joey je přeplněno dělníky. Bessie přinese Joey a Paceymu kávu a znova se jich ptá, čí byl ten skvělý nápad přestavět dům na privátní ubytování pro hosty. Nápad si ale přivlastní oba. Joey má trochu strach, protože všechny peníze od pojišťovny půjdou do těchto úprav a kdyby to nevyšlo, musela by se vrátit k benzínce. Pacey se ptá, co se vlastně stalo a Joey odpoví, že Rob chodil s někým, o koho měla ona starost, vložila se do toho a byla vyhozena. Nechce říct, kdo to byl, ale Pacey si to domyslí – Andie. A nevadí mu to, pokud jí to udělá šťastnou.

 

Když přijde Dawson domů, ke svému překvapení najde v kuchyni svou mámu, která přijela z Philadelphie. Odpověď na otázku, proč přijela, se dozví od otce. Bude totiž Ples ročníkové královny a protože kdysi v sedmdesátých také jednou byla, musí se tam ukázat. Uvolněná nálada je narušena, když se Gale s nervózním pohledem na Mitche Dawsona zeptá, jestli jí bude dělat doprovod.

 

Ve školní jídelně si k Paceymu a Joey přisedne Andie, ale Pacey se zamumláním, že musí jít studovat hned odejde. Joey musí přiznat, že jí to o ní a Robovi vyklouzlo u snídaně, když u nich doma pomáhal se stavbou, aby se mohli co nejdřív vylízat z finančních problémů. Andie říká, že to nebyla její chyba, že ji Rob vyhodil a nemůže se na ni navždy zlobit. „Navždy ne, ale několik měsíců ano.“ odpoví Joey a upozorní Andie, že ačkoli má teď Roba ráda, jednou se jí od ní dostane jednoho velkého ‚Já jsem ti to říkala!‘

 

Jen přijde k domu slečny Frecklingové, přečte si vzkaz na dveřích, vejde dovnitř a prohlíží si fotky. Po chvilce slečna Frecklingová vkročí do místnosti a hned zkritizuje Jennino držení těla. Najednou uslyší nějaké zvuky na střeše, ale slečna Frecklingová vysvětlí, že to jí jen její pomocník ze sousedství připevňuje na střechu žárovky. A o tom večírku chce Jen mluvit. Už její matka ji chtěla předělat k obrazu svému, čemuž by se ráda vyhnula. Neprosila se o to zvolení, slečna Frecklingová ale odpoví, že ani ona se neprosila o ni. Všechny ostatní mladé dámy byly šťastné, že do tohoto domu mohly vstoupit, byly krásné, důstojné, energické, smířeny s tím, že jsou pro jiné vzorem. Jen je přinucena souhlasit a odejde. Před domem na ni ze střechy spadne postava, je to Henry. S výkřikem: „Včely! Zachraň si život!“ ji chytí za ruku a vběhnou do skleníku.

 

V domě Joey právě Pacey a Joey dokončují úklid a těsně poté co Pacey navrhne, aby se nové ubytování jmenovalo po něm, za což byl odměněn pohrůžkou smrti, Bessie přinese Joey telefon. Je to Andie a plačíc ji prosí, aby jí pomohla. O několik desítek minut později najdou Joey a Pacey Andie na trávníku před Robovým domem. Chtějí vědět, co se stalo, ale Andie je prosí, ať ji jen vezmou domů. Nakonec je ale přinucena říct, že se ji Rob pokusil znásilnit, ale ona mu utekla. Pacey vstane a i přes nesouhlas obou dívek jde do domu. Tam najde Roba, uhodí jej a ptá se, co Andie udělal. Rob ale netuší, o čem mluví, ani se jí nedotkl. Pacey mu nevěří a upozorní ho, že jestli se k Andie jen přiblíží, špatně dopadne.

 

Jen a Henry obdivují orchideje ve skleníku a pošťuchují se jejich pikantními jmény, až musí Jen přiznat, že se červená. Henryho vše o kytkách naučila slečna Frecklingová, je asi její nebližší přítel. Jen neví, koho by měla litovat víc, protože slečna Frecklingová je tak neuvěřitelně upjatá a on nosí své srdce na dlani a jednou vykrvácí. Henry ale odpoví, že je to smutná žena. Nemá děti, ani příbuzné a hrozně moc se na ni  těšila, což Jen překvapí. Slečna Frecklingová má ve svém kalendáři jen dvě akce. Na jaře Světovou konferenci orchidejí a na podzim Ples ročníkové královny. Bez nich by neměla vůbec nic.

 

V domě Joey se snaží spolu s Paceym přemluvit Andie, aby šla na policii. Ona ale namítá, že Rob fakticky nic neudělal, takže to nemá cenu. Joey jí nabízí, aby zůstala přes noc u ní, ale Pacey řekne, že se o ni postará.

 

Henry a Jen se vrátí do domu paní Frecklingové a najdou ji pracovat na svých večerních šatech. Jen navrhuje zapomenout na to, jak začaly a zkusit to celé znova. Slečna Frecklingová poznamená, že když ji má Henry rád, nemůže být až tak špatná. Jen zajistí zábavu na plese, bude se ale muset prokousat celou řadou omezení. Přesto slečnu Frecklingovou ujistí, že se o nějaké změny pokusí, ale ta je s tím už smířena. A jako závěrečné překvapení Jen oznámí, že Henry bude její doprovod.

 

Pacey vzal Andie ke své lodi. Andie si myslí, že název ‚Pravá láska‘ je trochu ironický a ptá se, proč ji vzal zrovna sem. Pacey odpoví, že jí chtěl ukázat, že po tom, co skončil jejich vztah, je v pořádku. Andie ale přizná, že ona není. Sedí vedle něj, dívá se mu do očí a chce ho políbit. Pacey se ale na poslední chvíli odsune, protože toho dnes už zažila dost a toto by neměli zkoušet, chce jí jen pomoct. Andie se jej ptá, co opravdu chce, protože ona to ví, chce jeho. Pacey ale namítá, že takhle se cítí dnes, zítra bude všechno jinak. Andie se však chce starat jen o dnešek. Políbí se, malinko odtáhnou a políbí znova. Později toho večera odveze Pacey Andie domů a ona mu řekne, že ať tato noc vede k čemukoli mezi nimi, ona je s tím vyrovnaná a těší se na to. Chce vědět, že i Pacey je na tom stejně a on odpoví, že ano. Andie se rozzáří a vejde do domu. Pacey vypadá zamyšleně.

 

Na Joeyiny dveře zaklepe Rob, aby jí řekl, že Andie nic neprovedl. Jenže momentálně u ní nemá zrovna nejlepší pověst, takže mu nevěří ani slovo. Podle Roba to byla Andie, kdo chtěl jít nahoru, to ona ho v podstatě vhodila na postel a potom najednou zpanikařila. Možná se ne vždy chová slušně, ale nikdy nikoho k ničemu nenutil, navíc všichni ví, že ta holka to nemá v hlavě v pořádku. Joey zavře dveře, ale i přeš ně Rob křičí otázku: „Proč by to dělala? Z jakého důvodu?“

 

Dawson a Gale jsou na plese, oba jsou zvědaví, kde se Jen zdržela. V tom Gale uvidí Marilyn, starou známou a také dost neoblíbenou známou. Jenže jí neuniknou. Marylin řekne, že slyšela o Philadelphii, je to vážně hanba, když vyhodí moderátorku jenom proto, že se divákům zdá stará. Dawson se otočí na mámu a zeptá se, jestli mu nechtěla něco říct. V tu chvíli do sálu vejde Jen s Henrym, oba oblečení velmi nedbale a neupraveně. Slečna Frecklingová jim nadá za zpoždění, za oblečení a za to, že chybí zábava. To už ale není tak zcela pravda. Do sálu se totiž vřítí čtyři dámy, aspoň na první pohled dámy a slečna Frecklingová poznamená, že se bude muset posadit.

 

U Andie v kuchyni se Joey ptá, jestli to řekla tátovi. Andie odpoví, že ne, asi to s tou reakcí trochu přehnala. To Joey zajímá, protože Rob jí vlastně odpřísáhl svou nevinu. Nevěří mu, sama by ho mohla jít za jeho chování udat, ale chce se ujistit, že je vše tak, jak by mělo. Andie jí vysvětlí, že se to možná stalo z nějakého důvodu, z dobrého důvodu. Jsou totiž s Paceym zase spolu a všechno se může vrátit k tomu, co bylo dřív.

 

Zpátky na plese stojí Jen na pódiu a představuje skupinu dam s jejich travesty show. Celý sál je pohlcen melodií „It’s Raining Men“ a Henry se Jen svěří s tím, že ho Constance Frecklingová určitě zabije. Jen o tom ale pochybuje, kdesi hluboko v ní je totiž určitě skryto pochopení, protože královny ročníku nebo transvestité, jaký je v tom rozdíl? Jsou to jen lidé, kteří se převlékají za někoho, kým nejsou. Hrají role. Nakonec Henryho donutí jít tancovat, aby tak trochu oživili tu smuteční atmosféru. Dawson a Gale je pozorují a usmívají se, to slečna Frecklingová se tváří ustaraně, ovšem její pravá noha si pravidelně podupuje do rytmu.

 

Na jiném konci města přinesla Andie Paceymu do doku nějaké dárky, ten ale začíná mít strach, že loď nikdy nedokončí. Někdy je totiž jednodušší začít od začátku než se snažit spravit něco rozbitého. Záleží na tom, jak moc rozbité to bylo a toto bylo zničené úplně. Andie navrhne, že by mohli přestat mluvit v metaforách a zkusit to přímo. Pacey řekne, že udělali chybu a ačkoli se Andie mohla poprvé od příjezdu z léčebny cítit šťastná, on cítí, že šel proti tomu, co je podle něj správné. Kdysi si mysleli úplně to samé, byli jako jedna duše a teď se ani neshodnou na jednom večeru. Andie ho prosí, aby se s ní nerozcházel a hlavně, aby ji netrestal. Protože to je to, co dělá. Trestá ji za to, že před šesti měsíci spala s jiným klukem a i když se mu to snažila vysvětlit a omluvit se, nepomohlo to. Ale Pacey ji netrestá: „Pokud si s ním chtěla spát, byť jen na jedinou vteřinu, možná to byl způsob, kterým ti tvé srdce říkalo, že nejsem ten pravý. Protože to je přesně to, co mi říká mé srdce. Že nejsi ta pravá.“ „To nemyslíš vážně, Pacey, to nemůžeš myslet vážně!“ „Je mi to líto.“ odpoví Pacey, ale Andie s tím, aby na tohle celé zapomněl, odejde.

 

Znova na plese přizná slečna Frecklingová, že ten večer nebyla až taková pohroma. Přiznání má nachystané i Jen. Tento večer chtěla za každou cenu šokovat, ale celé se to zvrtlo a ona si ten titul ročníkové královny poprvé užila. Potom slečna Frecklingová stočí hovor na Henryho. Zbožňuje ji, a i když si Jen myslí, že je do ní jen zabouchnutý, slečna Frecklingová říká, že je to víc, jakkoli z ní mluví sentiment. Kdysi měla chlapce, který ji požádal o ruku na hřbitově. Hned tenkrát měla s křikem utéct, neudělala to, přesto se svatba nikdy nekonala. On si s ní jen pohrával, dělal si z ní blázna a potom utekl do Kalifornie. „Srdce je velmi zranitelná věc. Když jej příliš zraníte, už se nikdy nemusí vzpamatovat.“ O chvíli později je Jen s Henrym opět ve skleníku. On jí ukazuje květinu, kterou je třeba pěstovat patnáct let, než rozkvete a potom se Jen pokusí políbit. Ta se ale odtáhne, protože i když jej pozvala na ples, bylo to proto, aby se z nich stali přátelé. Jenže Henry je do Jen zamilovaný a odmítá Jennino tvrzení, že dva roky rozdílu jsou v tomto věku vším. Jen si ale myslí, že teď potřebuje nejen někoho, kdo mu bude rozumět, ale kdo to všechno prožije s ním. A všechno, co on ještě neudělal, má ona už za sebou. „Kromě zamilování.“ odpoví Henry. „Nikdy jsi se nezamilovala, takže všechno, co víš o lásce je diskutabilní. Potom mi ale nemůžeš říkat, že nejsem pro tebe tím pravým.“ Jen ale právě teprve začíná chápat, že dokud se na sebe nebude moct podívat bez pocitu hanby a odsouzení, není ona připravená pro nikoho. „Řekla si mi, že do mých šestnácti zažiji stovku srdcebolů. Myslím, že první už je tady.“

 

Stále na plese se Dawson ptá, proč mu máma neřekla o Philadelphii. Gale se ale styděla, měla by přece být vzorem svému dítěti. A také si není jistá svým návratem do Capeside. Dawson jí ale radí, ať si promluví s tátou. Je to mezi nimi teď složité, ale mohl by jí pomoct jako přítel.

 

Joey si čte na verandě, když je najednou vyrušena rozčilenou Andie, která ji obviní ze lži. Z toho, že běžela za Paceym a řekla mu, že si to celé s Robem vymyslela. Je to totiž jediné vysvětlení Paceyho změny chování. Joey ale s Paceym nemluvila celé dny, kromě toho nevěřila tomu, že by to Andie celé sehrála a stále tomu nevěří, není prostě takový člověk. Andie ale poznamená, že ji nezná, neví, čeho je schopná. Joey si myslí, že je tvrdohlavá a rozhodná a na tom není nic špatného, jenže Andie, když jí o něco opravdu jde, jako by měla klapky na očích a před očima má jenom tu jednu věc. A teď mluví o Paceym. Miluje ho, potřebuje ho a pravda je, že už neví, co je pravda. Joey si k ní přisedne, obejme ji a ujistí, že se všechno spraví.

 

Na večírku se Jen vrátí do sálu, vidí slečnu Frecklingovou, jak mluví s mladíky v ženských šatech a přisedne si k nim. V tu samou dobu se Henry prochází v docích s bolestí a zmatením ve tváři, na verandě jejich domu si povídají Gale a Mitch, Pacey ve doku zuřivě brousí svou loď a na verandě Joeyina domu Joey stále drží Andie v náručí.


back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_