. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #219 - Odpočívej v pokoji (Rest In Peace) ::

Napsal: Mike White
Režie: David Semel
Premiéra: středa, 5. května 1999 ve 20:00 na The WB
Premiéra v ČR: neděle, 7. ledna 2001 v 9:00 na TV Nova
Repríza v ČR: pátek, 13. září 2002 v 14:55 na TV Nova
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

Dawson a Joey jdou k němu po žebříku těsně po jejich polibku na svatbě. Vejdou do pokoje, ale předtím než se můžou dále líbat, uvědomí si, že na posteli sedí Jen, která jim řekne, že je Abby mrtvá.

Příští ráno si Joey prochází staré album s fotografiemi její matky. Její otec si k ní přisedne a snaží se jí něco o její matce říct, ale Joey vstane a vymluví se, že musí do škole.

Jen vejde do školy a všimne, že ji každý pozoruje. Později navštíví sezení, kde se mluví o ztrátě Abby. Poradkyně požádá Andie, aby něco o Abby řekla, Jen ji znechuceně poslouchá, jako kdyby mluvila o své nejlepší kamarádce. Jen všem řekne, že jsou neupřímní a naštvaně odejde.

Dawson a Joey se v kantýně baví o tom, že by měli teď odložit nedávný vývoj jejich vztahu, dokud se rozruch okolo Abbyiny smrti neuklidní. Joey se svěří Dawsonovi, že neplánuje navštívit Abbyin pohřeb, protože by ji to vrátilo mnoho pocitů, které v sobě uzamkla po smrti její matky. Poví mu, že po pohřbu nebyla u hrobu její matky ani jednou.

Andie najde Jen na záchodech, jak si smývá slzy. Jen ji poví, že by si přála, aby každý uctíval Abbyinu památku podle toho, co k ní cítil. Jen obviní Andie ze smrti Abby, protože je ze svatba vyhodila.

Gale řekne Dawsonovi, že dostala nabídku reportérky ve Philadelphii. Uvědomila si totiž, že její manželství se už nevzkřísí a tak si myslí, že by to neměla odmítnout. Dawson se ale do Philadelphie přestěhovat nechce, ale Gale mu navrhne, že by se tam přestěhovala sama, zatímco jeho otec bude bydlet v domě. To se také Dawsonovi moc nezamlouvá.

Babička vejde do pokoje Jen a najde ji tam ležet na posteli. Babička ji poví první upřímný komentář ohledně Abby, který Jen za celý den slyšela a také to, že věří, že všechno je v Božím plánu.

Pacey a Andie sedí v jedné restauraci a přijde k nim Abbyina matka. Poví Andie, že nezná jiné spolužáky Abby, a tak ji požádá, jestli by neudělala na pohřbu Abby řeč. Andie nemá moc na výběr a tak souhlasí.

Jen se opíjí na místě Abbyiny smrti zatímco Pacey a Andie navštíví dům Abby. Nenápadně vejdou do pokoje Abby, jelikož Andie doufá, že se zjistí něco o Abby víc, aby měla o čem povídat. Najde její deník a přečte si pár stránek, které jsou plné nenávisti.

Ve škole vejde Dawson do třídy jeho otce a oznámí mu pracovní nabídku Gale. Mitch mu poví, že ji zavolá a poblahopřeje, ale to se Dawsonovi nelíbí a tak odejde.

Pacey přijde za Dawsonem, který se dívá na scény s Abby v jeho filmu. Pacey se bojí, že by ta řeč mohla být pro Andie stresující.

Jack se zeptá Joey v Ledárně, jak pokračuje její vztah s Dawsonem. Joey mu poví, že ho prozatím pozdrželi. Začnou se bavit o Abby a Jack si připomene jejich polibek během narozenin Dawsona.

Když se Jen vrátí domů, babička ucítí s jejího dechu alkohol. Jen babičce řekne, že je jasné, že Bůh neexistuje a také to, že se raději vystěhuje z domu.

V den pohřbu sedí Joey a Mike tiše u snídaně. Joey mu řekne, že zapomněla, jaká její matka byla. Mike ji poví, že byla úplně stejná jako je ona a popíše řadu podrobností mezi její matkou a ní.

Andie začne na pláži trochu panikařit, protože neví, co by měla na pohřbu říkat. Pacey ji nabídne, že tu řeč vezme za ni, ale Andie ho ujistí, že to musí udělat sama.

V kostele se shromáždí mnoho hostů, i Joey a kněz začne pohřeb tím, že vyzve někoho, kdo si přeje pronést řeč, na podium. Paní Morganová se otočí na Andie, která se ale nemůže přinutit vstát. Místo ní vstane Jen a vystoupí na podium. Jen vše řekne bez soucitu a popíše Abby takou, jaká opravdu byla. Poví, že ji Abby naučila míchat drink jednou rukou a také zaútočí na víru v Boha. Když se vrátí na své místo, její babička vstane a naštvaně odejde. Andie uvidí, jak paní Morganová pláče a tak sebere odvahu a vejde na podium. Andie potěší Morganovi a překvapí Jen, když řekne, jak pro ní byla Abby důležitá. Když na ní Abby neustále útočila a ponižovala jí, nutila tak Andie být silnější. Když Andie dokončí svou řeč, slzy žalu paní Morganové se změní na slzy štěstí. Pacey se spokojeně usměje.

Na hřbitově si Andie sedne k Jen, která je u rakve Abby. Jen se Andie omluví za to, že se na ní snažila shodit vinu ze smrti Abby, místo toho, aby z nehody obviňovala sama sebe. Ačkoliv Jen věří, že mohla Abby zachránit, Andie jí přesvědčí, že nemohla nic udělat. Jen si stále ale nemůže odpustit, že svou sebenenávist přesměrovala na někoho jiného, zvláště na svou babičku. Andie si vzpomene na deník Abby a myslí, že kdyby ho našla paní Morganová, mohla by na tom být ještě hůře. Mezitím konečně řekne Dawson Joey, jak šťastný je, že jsou opět spolu. Když Joey neodpovídá, Dawson se bojí, že pocity nejsou vzájemné. Jeho starost je rychle potlačena polibkem Joey. Později Joey požádá Dawsona, aby jí doprovodil k hrobu její matky. Když dojdou k hrobu její matky, Joey si klekne k náhrobku a začne brečet, dokud jí neutěší Dawson v náručí. Jen se vrátí domů a zjistí, že všechny její věci jsou sbalené na verandě. Babička si myslí, že se jí Jen schválně snažila v kostele ranit, a tak se rozhodla svou vnučku vyhodit z domova. Do domu Morganů vstoupí odemknutými dveřmi Andie a začne volat na Abbyinu matku. Když nikdo neodpovídá, vyběhne po schodech do pokoje Abby a vezme tam deník. Náhle, když se Andie podívá do zrcadla, uvidí tam odraz Abby, která stojí u zdi za ní a usmívá se. Andie se otočí, ale nikdo jiný tam není.

back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_