. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #216 - Pozor na svá přání (Be Careful What You Wish For) ::

Napsal: Heidi Ferrer
Režie: David Semel
Premiéra: středa, 3. března 1999 ve 20:00 na The WB
Premiéra v ČR: sobota, 16. prosince 2000 v 10:00 na TV Nova
Repríza v ČR: úterý, 10. září 2002 v 15:00 na TV Nova
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

 

Někdo zaklepe na dveře Dawsonova pokoje a dovnitř vstoupí znepokojený Pacey, který se diví, proč ho Dawson zavolal tak pozdě večer. Dawson je rozrušený ze svých šestnáctých narozenin, které mu za pár minut začínají. Všichni ostatní, které zná, se ve svých životech pohybují - Pacey je jeho "stálý ideální přítel", Joey hledá sebe samu a on je stále ta stejná nedůležitá osoba, kterou vždycky byl. Také je poněkud naštvaný, že ztratil Joey kvůli gayovi. Pacey mu navrhne, že by se měl na svůj život soustředit, že by si měl určit nějaké cíle. Dawson s tím souhlasí a řekne mu, že Joey je jeho cílem. Rozhodne se ji získat zpátky.

Mitch je v kuchyni a Gale je překvapená, že ho tam vidí. Mitch jí vysvětlí, že jen pokračuje v tradici, že na Dawsonovi narozeniny vždy dělal snídani. Sedne si k snídani a Mitch vezme Gale ven, aby si promluvili o tom, co dají Dawsonovi za dárek. Gale mu tam řekne, že mu už koupila nový Ford Explorer. Mitch je překvapený, že udělala tak důležité rozhodnutí bez toho, aby si s ním o tom promluvila a začnou se spolu hádat. Dveře jsou pootevřené a Dawson to zaslechne.

Joey a Pacey jsou v Ledárně a plánují párty pro Dawsona. Pacey se rozplývá nad tím, že to bude nejlepší párty všech dob a že dům Leeryů bude teď znám jako největší dům neřesti v Capeside.Pacey si všimne obav Joey a zeptá se jí, jak se má. Joey mu řekne, že je v pořádku.

Do Ledárny dorazí se svými přítelkyněmi Abby a posadí se na oběd. Přítelkyně Abby poblahopřejí Jackovi, že se přiznal a Abby mu řekne, že je to zničující, protože je hrozně roztomilý. Viditelně s ním flirtuje, ale Jack jí řekne, že je Satan a odejde.

Andie je v kanceláři své terapeutky a řekne své doktorce, jak těžké je to všechno překonávat a jak moc se bojí toho, co od ní ostatní potřebují. Doktorka se ji zeptá, co potřebuje ona. Andie ji poví, že by si přála zbavit se svých starostí a být jedna z těch normálních. Doktorka předepíše Andie jednu noc naprosté zábavy, jednu noc bez toho, aby jí znepokojovalo, co si o ní ostatní myslí a aby dělala jen to, co chce. Andie se to líbí.

Bessie nechá odejít Joey z Ledárny dříve, aby se mohla na Dawsonovu party obléct, ale Joey jí řekne, že dnes v noci už nemá na koho zapůsobit, protože už zařadila Jacka mezi ženy. Bessie ji řekne, že to ale není pravda. Joey to ví, ale neví co má dělat. Bessie ji poradí, že by měla se měla začít soustředit na sebe a malování. Jelikož se rozešla s Dawsonem, aby našla sama sebe a pak začala chodit s Jackem a tak si myslí, že by pro ni změna byla dělat něco, co dělat chtěla. Přijde tam Dawson a požádá Joey, jestli by si s ní nemohl promluvit o samotě.

Jen pozoruje Tye, jak zabaluje dárek pro Dawsona a Ty jí řekne, že cítí, jak se na něj dívá. Jen mu nevěří, ale nabídne mu, aby to pro ní demonstroval. Ty jí řekne, aby zavřela oči a zeptá se jí, jestli cítí, že se na ní dívá. Jen zatřese hlavou, že ne a Ty se k ní přiblíží a políbí jí. Pak toho ale nechá, protože se bojí, že by je mohla vidět babička Jen a tak se vrátí k zabalování.

Dawson a Joey jdou po přístavišti a mluví o svém dětství. O tom, jak si říkali svá přání za sněžení, které vždy touto dobou bylo. Poví ji, že bych chtěl, aby se vrátili tam, kde byli. Joey s tím souhlasí a řekne mu, že se snaží pracovat na jejich přátelství. Dawson ji ale ujistí, že nejde jen o přátelství, protože ji chce zpátky, protože jediná věc, která mu dává smysl, je právě ona. Joey mu ale poví, že se nerozešli kvůli němu a ani ne kvůli Jackovi. Jelikož to bylo kvůli ni. Dawson se ji zeptá, jestli k sobě nepatří, pak kdo a předtím než odejde, řekne, že dnes asi sněžit nebude.

Joey, Bessie a paní Leeryová připravují v kuchyni věci na party a Joey se diví, proč připravuje večírek pro někoho, kdo jí nenávidí. Bessie jí ujistí, že až se Dawson vrátí z projížďky s Pacey, bude v dobré náladě.

Dawson, Pacey a Andie jedou v jednom z policejních aut Paceyho otce. Andie je v zadu za mříží a snaží se být v dobré náladě a užívat si. Pacey je z ní nervózní a Andie mu připomene, že jí slíbil, že se dneska bude bavit, protože jí to předepsala doktorka a když mu Andie řekne, aby zastavil, protože spatří klub, udělá tak.

Na party dorazí i Jack s novým nagelovaným účesem a Abby mu hned řekne, jak pěkně vypadá. Poví mu, že když se rozhodl stát gayem, tak dostal styl.

Ty najde Jen a ta vycítí, že jí pozoruje, za což jí Ty pochválí. Začnou se líbat, ale Ty to znovu přeruší. Jen se ho na to zeptá. Ty ji poví, že ji vzrušuje a když je při ni blíž, tak ho vzrušuje ještě víc a myslí si, že by se mu to mohlo vymknout z ruky. Jen řekne, že je to jak z padesátých letech a pak se znovu začnou líbat.

Pacey, Andie a Dawson vlezou do baru, kde poslouchají skupinu. Andie Dawsonovi vysvětlí, jak jí terapeutka řekla, aby byla nespoutaná a bavila se. Řekne mu, že by se k ní měl možná Dawson připojit. Pacey jim sdělí, že jde na záchod a Dawson a Andie řeknou číšnici, že chtějí dvě koly s rumem.

Jack sedí na party sám a Abby se k němu přiblíží. Řekne mu, že necítí, že je něco jako gay. Podle ní je to jen štítek daný těmi, kteří následují normální náklonnost k oběma cestám. Pokračuje ve vysvětlování, že si myslí, že v srdci je každý bisexuál a že všichni touží po stejném pohlaví. Jackovi se její slova zalíbí.

V baru si Pacey všimne, že Dawson a Andie pijí něco víc, než jen kolu. Je noc, kdy můžou jít na pódium diváci a zazpívat a moderátor večera se zeptá, jestli by někdo nechtěl jít na blues. Dawson poví, že blues zná a Andie navrhne, že by měli vstát a jít zpívat. Pacey se je pokusí zastavit, ale nejde mu to a tak skončí Andie a Dawson na jevišti. Dawson začne zpívat: "Jmenuju se Dawson Leery a jsem vyvedenej z míry. Narozeniny dnes mám, do nosu jako vy si dám. Holka, co mám rád, mi řekla, tak se měj, a klofla kluka, z něhož se vyklubal gay. Já mám blues! Ráno jsem se vzbudil a připadám si jako břídil. Já mám blues! Někdy vás smůla nemine. Kamarádka Andie vám zazpívá, protože má taky svý blues. Jeď!" Andie převezme mikrofon. "Jmenuju se Andie a můj brácha je ten gay. Druhý je zaz mrtvý a táta pláchnul z domu. Já jsem Andie dál, můj kluk je sexy, jmenuje se Pacey, mámou cloumaj běsy a mnou zase blues! Jo, někdy bys přísahal, že jsi smolař." Pak opět začne zpívat Dawson, že jeho holka jde dál a že je na utajený párty a když nepřijde včas, bude to trapas.

Posadí se ke zmatenému Paceymu, který se diví, proč se chovají tak podivně. Trochu se napije z Dawsonovy sklenice a uvědomí si, že v kole měli alkohol. Dawson a Andie se pokusí objednat si další pití, ale číšnice chce vidět jejich občanky. Andie jí řekne, že to měla udělat už dávno, protože je jim šestnáct. Pacey zakročí a oba dva dostane ven z baru.

Mitch řekne Gale, že viděl v garáži Explorera a řekne jí, že je to pěkný dárek, ale myslel si, že Dawsonovo první auto bude staré a ojeté, podobné, jako dostal i on. Poví ji, že je to její rozhodnutí. Gale mu řekne, že hodně věcí, které přišli s tímhle manželstvím, jsou teď její rozhodnutí.

V garáži se Jen a Ty mazlí v Exploreru. Ty řekne, že to nemůže udělat. Poví ji, že ho svádí, ale nevěří v předmanželský sex. Jen se ho zeptá, kdo tady mluvil o sexu. Ty ji poví, že s její historií, líbání neskončí jen u líbání. Jen není ale moc nadšená z toho, co slyší. Ty ji řekne, že jak on chce být každou neděli v kostele, Jen dokončí, že ona je děvka na sobotu. Ty se ji to snaží vysvětlit, že to říct nechtěl, ale Jen se ho zeptá, proč nikdy víc necítila, že lže a odejde.

Abby se přiblíží k Jackovi, který stojí sám v rohu. Jack se jí zeptá, jestli skutečně věří všemu, co mu řekla a Abby přikývne. Pak začne vycházet schody a Jack se vydá za ní. Poví ji, že možná není Satan a Abby mu odpoví, že psanci se musí naučit táhnout za jeden provaz.

Dawson, Andie a Pacey konečně dorazí na párty a Pacey se omluví Joey, že ho obelstili a pili alkohol. Dawson a Andie začnou tančit na stole, dokud je Joey nezastaví. Snaží se dostat Dawsona nahoru do pokoje, než to zjistí jeho rodiče a Pacey zatím odnáší Andie pryč. Při cestě nahoru řekne Dawson Joey, že zpíval blues. Zeptá se ji, jestli ví něco o blues. Joey mu odpoví, že víc než ji zajímá. Otevře dveře do pokoje a uvidí tam Jacka a Abby, jak se líbají v Dawsonově posteli. Dawson se začne nahlas smát, ale Joey na tom nic vtipného nevidí. Poví, že už to nevydrží a odejde. Jack seběhne za Joey dolů po schodech a za ním jde Abby, která se zastaví u svých kamarádek. Poví jim, že už není tak moc gay. Jack jim ale řekne, že je gay víc, než kdy předtím a jde za Joey.

Když Gale položí na stůl dort, Dawson přijde do kuchyně. Zeptá se, jestli je čas něco si přát. Jeho matka ucítí jeho dech a zeptá se ho, jestli pil. Dawson řekne, že si teď bude přát. Přeje si, aby jeho máma nikdy nespala se svým spolupracovníkem. Aby jeho táta přestal mluvit o tom, že si najde práci a konečně si nějakou najde a aby se oba přestali hádat a alespoň předstírali, že jsou dospěli. Jde k Paceymu a každý se dívá. Poví mu, aby přestal s tou přeměnou slušňáka, jedničkáře a všudypřitomného anděla a vrátil zpátky, tak kde byl, protože se pak cítil, že je jeho lepší život než jeho. Pak vidí Jen a řekne ji, že s ní chce na party. Pak přejde k Jackovi. Řekne mu, že se mu líbí kluci a přitom mu ukradl holku a že dneska hraje ve své verzi Uvnitř a venku a začne ty slova opakovat než si všimne jeho vlasů a řekne, že má pěkný účes. Rozhlédne se okolo po dalším cíli a vlevo jeden skutečně stojí. Je to Joey. Řekne ji, že je jedinej šestnácitletej člověk, který se snaží najít sebe samu a že to akceptuje. Potřebuje se najít a on to akceptuje. Začne běhat po místnosti a hledat jí, volá její jméno, sehne se pod stůl a pak se na ní zase podívá. Jde k ní a chytne jí. Začne jí líbat, ale Joey ho odstrčí. "Nech toho, Dawsone," řekne Joey a strčí ho. Dawson zavadí a stůl a jeho tvář přistane přímo v narozeninovém dortu.

Dawson a Andie jsou oba v koupelně. Dawson zvrací do umyvadla a Andie zase do záchodu. Viditelně se necítí moc dobře a oba přísahají, že už nikdy si nevezmou ani kapku alkoholu dokud budou naživu. Jejich rozhovor je přerušen, když se oba vrhnou ke umyvadlu a záchodu a jejich jídlo vyjde na povrch.

Gale vyjde ven a na verandě uvidí Mitche. Mich se ji zeptá, jestli rozbili Dawsonovi život. Gale řekne, že ne a že příští den Explorer vrátí a připustí, že to bylo ukvapené rozhodnutí. Mitch navrhne, že by mu mohli společně koupit starší auto a Gale souhlasí.

Jack přijde k Joey ven a pozdraví ji. Joey mu poví, že je už tak špatný, že zorganizovala nejhorší párty na světě, ale nechápe, proč se líbat s Abby, potom, co udělala jeho rodině. Myslela si, že když se vrátí k normálu, že se vybere někoho, jako je Cindy Crawfordovou. Jack ji poví, že každý mu říká, že je v všechno v pohodě, ale Abby mu řekla věci, ze kterých cítil, že je jako ostatní. Myslel si, že když to udělá, se vším vypořádá a po ruce byla právě Abby. Joey se ho zeptá, jestli by nevešli do pokoje. Jack ji ale přeruší, že by to stejně zastavil, protože o té doby co začal, se cítil jako gay. Joey mu řekne, že si myslí, že všichni se cítí sami a chtějí být normální, ale nikdo takový ve skutečnosti není. Jack poví, že nechce vyčnívat, jako by měl na hrudi napsané velké červené "G" Joey mu řekne, že všichni musí projít bolestí dospívání, ale jen on to má trochu těžší, ale za to má štěstí, že jsou při něm lidí, který ho podporujou. Jack si myslí, že být gayem je slovo pro osamělosti, ale jen nechce zůstat sám. Začnou se dívat na měsícem osvětlenou vodu.

Jen se vrátí domů a najde Tye na verandě. Poví ji, že by se už neměli vídat. Jen se ho zeptá, jestli čekal v zimě na to, aby ji řekl něco, co už bylo jasné před dvěma hodinama. Tyson jí řekne, že to potřebuje vysvětlit a Jen mu poví, aby se netrápil a vysvětlení nabídne ona. Řekne mu, že si na ní vyléval jen svůj žal nad pocity, že jeho kostel mu říká špatné věci. Tyson s ní souhlasí a řekne jí, že je pro něj těžké s ní být, protože je tak krásná, tak sexy, nutí ho dělat věci, které by dělat neměl. Omluví se ji, že ji zranil. Jen mu poví, že se ji líbí a navzdory tomu, co si myslí o její minulosti, když se s ním dnes líbala, nebylo v tom nic víc a bylo v tom něco čistýho, ale on to všechno zkazil. Tyson se jí pokusí říct, že možná někdy budou moci zahodit za sebe jeho břímě, ale Jen ho zastaví. Poví mu, že každý, kdo dokáže, aby se cítila takhle, si nezaslouží žádné možná a zavře mu dveře před obličejem.

Dawson leží na své posteli, dívá se do stropu. Dovnitř vejde Joey. Zeptá se ho, jak se cítí. Ujistí ji, že bude v pořádku, ale až se přestane točit pokoj. Dawson se ji začne omlouvat a Joey jeho omluvu přijme a že i každý mu odpustí, protože říkal pravdu. Po chvilce řekne, že je tak osamělý. Joey se ho zeptá, jestli se kvůli tomu opil. Řekne že jo, a zeptá se ji, proč se s ním rozešla a běžela za Jackem. Joey mu poví, že nebyl ním. Nehledala někoho lepšího než je on, ale hledala někoho, kdo by ji nebyl tak blízký. Někdy i cítila, jako by si ji sám vytvořil. A toho se bála. Potřebuje jen zjistit, jestli může být bez něj. Dawson ji poví, ať si pospíší, protože ji miluje. Dawson náhle usne a Joey, když už to nemůže Dawson slyšet mu poví, že ho také miluje. Postaví se a jde k oknu. Dívá se jak začalo sněžit.

back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_