. . . . .
Dawsons creek CZ

  :: Home
  :: Info
  :: Herci
  :: Postavy
  :: Epizody
  :: Scénáře
  :: Galerie
  :: Media
  :: Různé

 

 

:: #215 - ...To je otázka (That Is The Question) ::

Napsal: Kevin Williamson a Greg Berlanti
Režie: Greg Prange
Premiéra: středa, 17. února 1999 ve 20:00 na The WB
Premiéra v ČR: neděle, 10. prosince 2000 v 10:00 na TV Nova
Repríza v ČR: pondělí, 9.září 2002 v 15:00 na TV Nova
Anglický scénář: zde
Hudba z epizody: zde

 

Pacey leží na posteli v Dawsonově pokoji a dívá se na film Jerry Maguire, což už dělá po několikáté, jelikož se vyhýbá otci a spí u Dawsona. Přijde tam Dawson a dá Paceymu úkoly a všimne, že Pacey dívá na ten samý film. Zeptá se Dawsona, jak se má Jack a Dawson mu odpoví, že normálně. Dawson se ho zeptá, proč celý týden nezavolal Andie a Pacey mu vysvětlí, že si ještě nevyjasnili své rozdílné myšlenky a že jsou teď na slepé uličce. Dawson mu ale poví, že by měl spolknout svou hrdost a vzít ji zpátky. Zeptá se ho, jestli by dneska mohl mít postel, když ji tu měla i Joey. Dawson mu odpoví, že to nemůže srovnávat.

Ty políbí Jen a rozloučenou a když odejde, přijde k ní Dawson. Jen se mu svěří, že se cítí jak na základce, když se poprvé zamilovala. Pozve Dawsona, jestli by si s ní a Tyem nechtěl vyjít. "Biblická párty?" zeptá se Dawson, ale Jen mu řekne, že ne tak docela.

Joey a Jack jsou u skříňky Joey a všichni se dívají na Jacka a posmívají se mu. Joey mu řekne, že by si přála, aby tohle všechno skončilo. Jack ji poví, že nechce ztratit nejslavnější roli capesideského heterosexuála. Navrhne, že by se spolu měli vyspat před školou, aby dokázal, že je normální a Joey mu poradí, ať jde raději do třídy. Když Jack odejde, přijde k Joey Dawson a pozve je večer ven. Joey mu ale poví, že se budou s Jackem učit. Dawson ji nabídne, že i když tomu nevěří, že to říká, měli by si někde vyjít. Joey je jeho návrhem překvapená.

Pan Peterson kontroluje docházku a překvapeně zjistí, že Pacey opět je ve třídě. Odevzdá mu báseň s pětkou, ale odmítá mu říct, proč ji dostal.

Pacey si na obědě stěžuje Dawsonovi na Petersona a pak si všimne Andie na druhé straně jídelny. Dawson na něj naléhá, aby si s ní šel promluvit.

 

Joey si sedne k Jackovi a pozve ho na večeři, kterou sama uvaří. Poděkuje ji, že ho podporuje.

Pacey si sedne k Andie a poví mu, že ji nezavolal. Pacey ji odpoví, že jeho telefon je jen na příchozí hovory. Začnou se hádat, kdo komu by se měl omluvit. Pacey je pořád naštvaný, že s ním nebyla a Andie je naštvaná na něj, že on je kvůli tomu naštvaný na ni. Pacey ji řekne, že ji chtěl jen pozdravit. Andie se s ním rozloučí a odejde. Na chodbě potká Jacka, který je na cestě ke školnímu poradci, kde jde i ona. Diví se, proč je pozval oba. Když tam vejdou, přivítá je pan McPhee. Andie je překvapená a obejme ho. Když pan McPhee objímá dceru, podívá se na Jacka.

Jack zavolá Joey a řekne jí, že se na jejich plánovanou večeři nedostane, protože jejich otec chce vzít jeho a Andie do restaurace. Joey tomu rozumí. Když zavěsí, sedne si a rozpustí si vlasy. Pak zvedne znovu telefon a zavolá Dawsonovi a přijme jeho pozvání.

Dawson, Joey, Jen a Tyson dorazí do Tysonova oblíbeného klubu, kde se Dawsonovi moc nelíbí. Všichni si sednou a Tyson pro ně objedná čtyři "jako obvykle". Joey se zeptá, co je to obvykle a Ty řekne, že překvapení. Dawson a Joey si raději objednají kolu. Chvíli poslouchají zpěvačku, která pak pozve Tysona na jeviště. Ten si zasedne za piano a začne hrát, zatímco zpěvačka zpívá. Dawson vypadá překvapeně. Joey se zeptá Jen, kde se to naučil a Jen odpoví, že asi v kostele. Dawson poznamená, že sedí mezi holkama, které ho nechaly.

Knihovnice ukáže Pacey část se zákony a nařízeními. Knihovnice se ho zeptá, na co to potřebuje. Pacey ji poví, že se snaží najít nejlepší cestu z jeho špatný situace. Když se podívá police, poví, že to bude trvat věčnost. Ale knihovnice mu poví, že jen dvacet minut, protože zavírají.

Andie, Jack a jejich otec sedí v nóbl restauraci. Andie nadšeně vypráví všechno co se v poslední době stalo, o jejich matce a o tom, že dostala vyznamenání. Její otec ji poví, že vždycky dostává vyznamenání. Andie řekne Jackovi, aby řekl otci o jeho práci v Ledárně. Ale Jack se o tom bavit nechce a že všechno je normální. Ale jeho otec mu poví, že všechno není normální, když mu volal poradce a trval na tom, že musí nechat práce a přijet do Capeside. Jack se mu sarkasticky omluví za to, že mu způsobuje problémy. Přímo se ho zeptá, jestli je gay. Jack se ho zeptá, jestli by to vadilo a pan McPhee mu poví, že ano, protože jeho rodina už měla dost problémů a nepotřebuje jich ještě víc. Jejich hádka pokračuje a otec řekne Jackovi, že se nemá za kým skrývat, když je Tim mrtvý a že lidé si ho všimnou.

 

Dawson a Joey spolu tančí v klubu. Poví ji, že je mu líto, že jí nevyšly plány ale je rád, že se s ním a ne z Jackem. Joey se ho zeptá, jestli si myslí, že je Jack gay. Poví ji, že na to pomyslel, ale, že ona ho zná líp.

Dawson: "Ale znáš ho tak dobře jako mě?"

Joey: "Ne, jasně, že ne. Prozatím ne. Nemůžu v jeho očích číst jako v tvejch."

Dawson: "A co říkají moje oči teď?"

Joey: "Myslím, že říkají, jak je to příjemný, že tady můžeme bejt takhle spolu... jako kamarádi."

 

Jack leží na posteli, háže si míčkem o zeď. Andie vejde do jeho pokoje a omluví se mu za večeři. Jack ji poví, že stejně nic jiného nečekal. Andie mu řekne, že jejich otec to měl těžké a tak se to snaží všechno usnadnit. Andie poví, že pořád nemůžou hlídat jejich mámu a všechno dělat. Jack ale poví, že si na to musí zvyknout, protože tu jejich otec nezůstane a myslí si, že je Andie blázen, když v to věří. Andie ale trvá na tom, že by měli být pohromadě. Poví ji, že ho ztratili, když zemřel Tim a jejich máma onemocněla. Může mu klidně celý život říkat svý úspěchy bez valný odezvy, ale on to dělat nemůže. Andie mu řekne, že není nic špatného na tom, že chce, aby byl na ní její otec hrdý. Jack se ji ale zeptá, jestli je ona hrdá na otce.

Jen a Ty jsou v kuchyni, kde babička Jen připravuje nějaké jídlo. Tyson na Jen vidí, že se ještě pořád trápí tím, co předtím řekl. Zeptá se ho, proč může mít tak úzký pohled na gaye. Ty ji poví, že jednoho dne, když budou stát před velkým šéfem a jestli je Jack připravenej na sebe vzít odpovědnost za svoje chování ať dělá, co chce. Myslí si, že jemu podobní škodí celýmu světu a že gayové nejsou nic jiného než lékařské a morální poškození této země. Jen se s ním chce pohádat, ale vloží se do toho její babička. Jen se jí snaží zastavit, protože si myslí, že se proti ní oba spojili. Babička ji ale ujistí, že chce něco říct Tyovi. Poví mu, že jestli je Jack gay neměl by ho soudit kluk jako je on.

 

Dawson a Joey přijdou k ní domů. Dawson ucítí, že se něco děje a zeptá se jí, jestli si o tom chce promluvit. Joey ho pozve dovnitř. Zeptá se ho, jestli je přitažlivá. Ví, že Jack není gay, ale je z něčeho očividně zmatenej a to ho drží v odstupu a tak přemýšlela, jestli si ji nevybral proto, že je bezpečná. Dawson jí ujistí, že je "neobyčejně přitažlivá" a že si to uvědomuje čím dál tím víc. Joey mu poděkuje a Dawson se jí zeptá, proč si vybrala Jacka. Joey na to nemá odpověď. Rozloučí se a Dawson odchází.

Pacey potká před školou ředitelku a podá jí dokument, který připravil. Sepsal všechna učitelská nařízení, které pan Peterson porušil. Sebral svědectví dvaceti spolužáků a rozeslal kopie zprávy všem členům školního výboru.

Andie jí snídani, když po schodech sejde její otec se zavazadly, protože chce zase odjet. Andie chce, aby zůstal a pomohl jim, ale pan McPhee jí dá pouze jména ošetřovatelek pro jejich matku a ujistí ji, že se za několik týdnů zase vrátí. Jack mu ale poví, že se nemusí vracet, když tu nechce být. Protože mají všechno pod kontrolou a tak může ušetřit za peníze. Začnou se hádat. Pan McPhee řekne Andie sbohem a otočí se ke dveřím, ale Jack si před něj stoupne. Jack na něho začne křičet, že to je rozhovor od kterého neuteče a když si nechtěl mluvit o Timově smrti, o onemocnění mámy a že se nechce postavit skutečnosti, že jeho dcera bere dva roky prášky tak budou mluvit o něm a chce, aby se ho znovu zeptal. Jeho otec, ale neví na co se má znovu zeptat. Jack mu poví, že na otázku jestli je gay. Pan McPhee se podívá do jeho očí a poví, že gay není. Jack mu poví, že gay je a když se na něj podívá, to ví. Jack se u schodů zhroutí a začne brečet. Řekne jim, že ho to strašně bolí a je mu to líto. Nechce ním být, ale je.Andie jde k němu a snaží se ho utišit. Pan McPhee jim obou řekne, aby přestali brečet. Andie řekne otci, aby odešel a tak i pan McPhee udělá.

Jack najde Joey před školou a řekne jí, že jí chce večer vidět. Joey s tím souhlasí a myslí si, že Jack chce další šanci při romantické večeři.

 

Třída přijde k Petersonově třídě a zjistí, že hodina byla zrušená. Pacey vypadá zmateně a začne odcházet, ale zastaví ho Jack. Konečně mu poděkuje, že se za něj Pacey ve třídě zastal. Potřesou si rukama a Pacey odejde do učebny. Po cestě se ale zastaví, když uvidí v jedné třídě sedět pana Petersona samotného. Vejde dovnitř a zeptá se ho, proč se neučí. Řekne mu, že odchází ze školy. Poví Paceymu, že by raději snědl klobouk než aby předstoupil před nějaké stupidní rodiče a nechal se poučovat o tom, co za posledních třicet let dělal špatně. Už plánoval, že brzy odejde do důchodu, ale Pacey svými činnostmi způsobil, že tak udělá dříve. Pacey se mu snaží omluvit, ale Peterson mu řekne, že tu byl, aby něco naučil. Pacey mu poví, že se naučil to, že respekt nejde nařídit strachem, ale díky soucitu. Peterson jde ke dveřím. Zeptá se ho jestli by si ho měl vážit, protože je zodpovědný za konec jeho kariéry. Zeptá je ho, kde je soucit.

Tyson po škole zajde za Jen a omluví se jí za své chování. Jen mu řekne, že to mezi nimi nebude fungovat, ale Ty trvá na tom, že mohou přijmout nesouhlas a že se možná budou moci vzájemně poučit. Vzájemně se mohou naučit novým vírám.

 

Pacey a Andie se setkají na dvoře před školou a hned se začnou vzájemně omlouvat. Teď se dokonce začnou hádat o tom, kdo by se měl komu omluvit. Pacey se ji omluví a Andie přijme jeho omluvu a také se mu za vše omluví a Pacey poví, že zase je její omluva lepší než jeho. Políbí se.

Jack jde po trávníku, na kterém jsou zapálené svíčky ve stojanech, které tam připravila Joey. Dojde až ke stolu, kde se má konat jejich romantická večeře. Jack poví, že to neměla dělat. Tón v jeho hlasu Joey řekne, že se něco děje a tak se posadí. Chce, aby byl k ní upřímnej. Jack se rozpláče a poví ji, že dneska řekl tátovi, že je gay. Joey se ho zeptá, jestli je gay. Jack neví, jak odpovědět. Po chvíli se ho Joey zeptá znovu. Jack přikývne a poví, že když napsal tu báseň, něco uvnitř něho, co bylo dlouho zticha, se objevilo. A uvědomil si, že cokoliv to je, už se toho nezbaví. I když mu na ní hrozně záleží nechce jí už víc ranit. Přeruší ho a poděkuje mu, že k ní byl upřímnej. Andie jí večeři, když se vrátí Jack domů. Uvidí bolest v jeho očích a postaví se. Usměje se na něj a obejmou se. Dawson leží ve svém pokoji na posteli a dívá se na televizi. Joey najednou proleze jeho oknem. Dawson je překvapený, že jí tam vidí. "Joey?" řekne Dawson. Joey začne brečet a posadí se vedle něj na postel. Pak položí svou hlavu na jeho hruď a Dawson jí obejme.

back


© 2000 - 2002 Jerrzy

_